1ـ دلیل ازدواج پیامبر اکرم با عایشه و حفصه چه بود؟ 2ـ آیا پیامبر اکرم با این دو همبستر شده یا نه؟

پرسش
1ـ دلیل ازدواج پیامبر اکرم با عایشه و حفصه چه بود؟ 2ـ آیا پیامبر اکرم با این دو همبستر شده یا نه؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
1ـ در این زمینه روایت خاصی به دست ما نرسیده. البته علمای ما در این خصوص فرمایشاتی دارند. از جمله اینکه: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم با استفاده از حالت روانی عرب که به شدت نسبت به پیوندهای قبیله ای توجه دارند چندانکه گاه دو قبیله با برقرار شدن کوچکترین رابطه خانوادگی، دشمن های سر سخت خود را کنار می گذارند، سعی کردند با ایجاد نسبت خانوادگی با دو قبیله تیم  (که ابوبکر و عایشه اهل آن بودند) و عدی (که خاندان عمر و حفصه اند) سدی در برابر موج سنگ اندازی های منافقین موجود در این دو قبیله ایجاد کنند.
2ـ دلیلی در این خصوص نیست تا بتوان از آن برای اثبات یا نفی همبستر شدن کمک جست. این قدر مسلم است که آن حضرت از آن دو نفر صاحب اولاد نشدند.
به هر روی: حال و وضع رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در این قضیه، عین جریان حضرت نوح و لوط علیهما السلام است که زنانشان صالح نبوده و بد بودند {ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِينَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَامْرَأَتَ لُوطٍ ۖ كَانَتَا تَحْتَ عَبْدَيْنِ مِنْ عِبَادِنَا صَالِحَيْنِ فَخَانَتَاهُمَا} و خدا هم به آن دو زن امر می فرماید {ادْخُلَا النَّارَ} سوره تحریم، آیه 10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *