چرا همه احکام خدا در قرآن نیامده و اینکه این احکام از کجا استخراج می شوند و چه ملاکی دارند که باید به آنها اعتماد کرد. به عبارت دیگر بعد از این همه سال چگونه می شود به این مطالب و منابع و انسان هایی که از آنها نقل شده است اطمینان کرد؟

پرسش
چرا همه احکام خدا در قرآن نیامده و اینکه این احکام از کجا استخراج می شوند و چه ملاکی دارند که باید به آنها اعتماد کرد. به عبارت دیگر بعد از این همه سال چگونه می شود به این مطالب و منابع و انسان هایی که از آنها نقل شده است اطمینان کرد؟ به چه دلیلی حجت بر ما تمام شده است؟ چگونه و با چه سیستمی این همه مطالب رو از تحریف حفظ کرده اند؟ من در حقیقت دنبال برهانی میگردم که قلبم آرامش پیدا کند. ممنون میشوم اگر کمکم کنید.
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
در قرآن مجید مثلا آمده که نماز واجب است، روزه واجب است، زکات و حج… و همچنین نکاح، بیع… اما جزئیات و احکام فرعیّه هر یک به بیان رسول الله (صلی الله علیه وآله) موکول شده که در خود قرآن صریحاً فرموده، آنجا که آمده: (مَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا) و رسول الله (صلی الله علیه وآله) وصیت کرده اند که پس از خودشان به قرآن و عترت مراجعه شود: (انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا) و بیانات رسول خدا و عترت را شاگردان آنها جمع آوری کرده و همچنان مانده تا به دست ما رسیده، مثل بقیه علوم و آثار گذشتگان که مورد اهتمام واقع شده و حفظ گردیده، و البته در هر زمان علماء بزرگ از این ذخائر حراست نموده. خوبست در این زمینه مطالعاتی داشته باشید و یا حضوراً از اهل اطلاع توضیحات بیشتر بخواهید.
2685
مطرح شده توسط: امیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *