اگر تمام احاديث برای ما حجت است چرا رسول الله صلي الله عليه و اله و سلم فرمودند اگر ابوذر از ايمان سلمان با خبر بشه كافر ميشه يا با هركسی در حد خودش بگين و يا اسرار ما را برای اهلش نقل كنيد در صورتيكه احاديث در همه جا هست يا اينطور نيست! احاديث باطنی دارند كه فقط اهلش می فهمند و ممكن است باطنش مخالف باشه در جاهايی با ظاهرش؟

پرسش
اگر تمام احاديث برای ما حجت است چرا رسول الله صلي الله عليه و اله و سلم فرمودند اگر ابوذر از ايمان سلمان با خبر بشه كافر ميشه يا با هركسی در حد خودش بگين و يا اسرار ما را براي اهلش نقل كنيد در صورتيكه احاديث در همه جا هست يا اينطور نيست! احاديث باطنی دارند كه فقط اهلش می فهمند و ممكن است باطنش مخالف باشه در جاهايي با ظاهرش برای مثال احاديث متواتر در گريه بر سيدالشهدا (صلوات الله عليه) آماده ولی اگر ما بحث فنا را داشته باشيم فانی عاشورا و حضرتش بشيم ممكن است روز عاشورا چهره‌مان بشاش و خندان بشه بعضی وقتا در كنار گريه كه اين، مورد اشكال با ظاهر احاديث ائمه، در كل مي خوام بدونم باطنی هم هست بر خلاف ظاهر يا توهم عرفاست، همه اش همين ظاهر است؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
1ـ حدیث مذکور معنای خاصّ خود را دارد.
2ـ احادیث اگر به سند معتبر و یا با وثوق به صدور رسیده باشند حجّت هستند.
3ـ برای سیدالشهداء (علیه السلام) به امر رسول الله و ائمه اطهار (علیهم السلام) باید عزاداری کرد، و به حرف‌های انحرافی نباید گوش داد.
4ـ ممکن است روایتی باطن داشته باشد ولی باطن را معصوم باید معنی کند و شرح بدهد.
7052
مطرح شده توسط: وحيد عطارباشي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *