بعضی از آقایان روشنفکر، با حمله به عقاید شیعه، تهمت غلو به این عقاید می زنند. اولاً معیار غلو در دین چیست؟ ثانیاً در جواب اینکه می گویند ولایت اهل بیت (علیهم السلام) مایه ی رهایی از آتش جهنم هستند، غلو است چه جوابی باید بدهیم؟

پرسش
اخیراً در بعضی از سخنرانی‌ها بعضی از آقایان روشنفکر، با حمله به عقاید شیعه، تهمت غلو به این عقاید می زنند. اولاً معیار غلو در دین چیست؟ ثانیاً در جواب اینکه می گویند ولایت اهل بیت (علیهم السلام) مایه رهایی از آتش جهنم هستند، غلو است چه جوابی باید بدهیم؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
1 ـ معیار غلوّ ـ چنانکه از روایات کاملا واضح است و بزرگان تصریح کرده اند ـ عبارت از این است که رسول الله را خدا بگویند و ائمّه را پیامبر یا خدا، برای اطمینان بیشتر می توانید به کلام علاّمه مجلسی در بحار، باب الغلوّ والتقصیر، مراجعه کنید.
2 ـ اینکه ولایت اهل بیت شرط نجات در آخرت است، مدلول ادلّه کثیره موجوده در کتب فریقین است، و هرگز غلوّ نمی باشد، مخصوصاً که معنی و معیار معلوم شد، و حمله “کوتاه فکران” و “وهّابیان” تأثیری نخواهد داشت، و اهل تحقیق نباید اعتنائی داشته باشند. قابل ذکر است که عقائد حقّه ما از روز اوّل مورد هجمه بوده و در طول پانزده قرن همچنان استوار مانده است، (… فَأَمَّا الزَّبَدُ فَيَذْهَبُ جُفَاء وَأَمَّا مَا يَنفَعُ النَّاسَ فَيَمْكُثُ فِي الأَرْضِ…) (يُرِيدُونَ أَن يُطْفِؤُواْ نُورَ اللّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَيَأْبَى اللّهُ إِلاَّ أَن يُتِمَّ نُورَهُ…)، فقط ما به وظیفه خود باید قیام کنیم، وبالله التوفیق وهو المستعان
2766
مطرح شده توسط: سید مهدی رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *