نقل شده که حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) بعد از جریان فدک گفتگویی با حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) داشته اند و طی آن با لحنی معترضانه و بازخواست کننده معترض به حضرت شده اند که چرا در برابر مهاجمین و غاصبین سکوت مینمایند. آیا صحت دارد؟ در صورت صحت چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

پرسش
سلام علیکم. در برخی روایات نقل شده که حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) بعد از جریان فدک گفتگویی با حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) داشته اند و طی آن با لحنی معترضانه و بازخواست کننده معترض به حضرت شده اند که چرا در برابر مهاجمین و غاصبین سکوت مینمایند. و در ضمن آن اشاره دارند به این موضوع که از یاری و مساعدت حضرت چشم پوشی نموده و به رسول خدا شکایت خواهند کرد. در مقابل هم امیرالمومنین تنها ایشان را دلداری و امید به آینده می دهند. آیا صحت دارد؟ در صورت صحت چه توجیهی می تواند داشته باشد؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
آنچه هست اینکه حضرت صدیقه به امیرالمؤمنین ـ علیهما السلام ـ گفتند: «يا ابن أبي طالب جلست جلست…» و این «عتاب» است به محبوب نه اعتراض و بازخواست که شما می گوئید، و عتاب حتی در قرآن مجید نسبت به رسول خدا نیز آمده مثل «عفا الله عنك…».
7673
مطرح شده توسط: محمد رضا گلناری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *