چند وقت پیش یک سنی مطالبی را برایم ارسال کرد که می گفت در مذهب شما با زن شوهردار میشه صیغه کرد!

تفصیل سوال: چند وقت پیش یک سنی مطالبی را برایم ارسال کرد که می گفت در مذهب شما با زن شوهردار میشه صیغه کرد! 1- از يونس بن عبدالرحمن روايت است كه مي فرمايد از امام رضا پرسيدم آيا نكاح زني كه با يك فرد ازدواج متعه نموده است و قبل از اتمام عده با فردي ديگر ازدواج مي نمايد جايز است ايشان فرمودند: گناه آن بر گردن زن است و نكاح درست است من لا يحضره الفقيه 2/149. 2- از فضل مولي محمد بن راشد روايت است كه مي فرمايد من از امام جعفر صادق پرسيدم من با يك زني متعه نمودم و سپس در قلبم اين سوال پيش آمد كه مبادا او شوهر داشته باشد و سپس پس از تحقيق او را شوهر دار يافتم امام جعفر صادق فرمودند متعه او اشكالي نداشت چرا از ازدواج او تحقيق به عمل آوردي نيازي به آن نبود التهذيب 2/187. 3- از مهران بن محمد روايت است كه مي فرمايد به امام جعفر صادق گفته شد: فلاني زني را متعه نموده است و او از اينكه مبادا زن شوهر داشته باشد تحقيق كرد امام صادق فرمودند چرا تحقيق نموده است نيازي به تحقيق نيست نكاح و متعه او جايز استالتهذيب 2/187. 4- از محمد بن عبدالله اشعري روايت است كه مي فرمايد به امام رضا گفتم شخصي با زني ازدواج مي نمايد و سپس مشكوك مي شود كه او شوهر دارد ايشان فرمودند نيازي به تحقيق و شك نيست و متعه او جايز است التهذيب 2/187. لطفا مرا راهنمایی کنید.

پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
این شخص یا غرض و مرض دارد یا جاهل است، هرگز از روایات استفاده نمی شود که با زن شوهردار می شود ازدواج به صیغه نمود، با زن شوهردار چه ازدواج همیشگی و چه موقّت هر که ازدواج کند زنا است و حدّ رجم دارد.
در این روایات آمده که انسان باید گفته زن مؤمنه را در مسأله حیض و حمل و شوهر داشتن یا نداشتن تصدیق نماید و تحقیق در چنین موضوعات در صورت وثوق به اخبار زن واجب نیست، و این قاعده علمی می باشد که اهل علم می دانند و مورد تأیید همه مذاهب اسلامی است، شما گول دشمنان اهل بیت را نخورید.
موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *