شما معتقد هستید که علی و تعدادی از طرفدارنش در منزل تجمع کرده و حتی تا مدتی بیعت نکرده اند، پس چرا مردم به این خواص نگاه نکرده اند؟ مگر جزء خواص نبوده اند؟ چرا مردم به آنها توجهی نکردند؟ شما از طرفی ابوبکر و عمر را جزء افراد بی اهمیتی می‌دانید ولی اینجا آنها را جزء خواص می‌کنید؟!

پرسش
مدعیان تشیع می‌گویند: مقصر اصلی در گمراه شدن مردم و عوام، شخص ابوبکر و عمر هستند، چون مردم اکثرا به خواص خود نگاه می‌کنند و چون این‌ها جزء خواص بوده اند، بقیه نیز به دنبالشان رفته اند و بیعت کرده اند و در نتیجه حق الهی علی غصب شده است، پس تمامی‌ گناهان و انحرافات بعدی نیز بر گردن ابوبکر و عمر است!!! سوال: شما معتقد هستید که علی و تعدادی از طرفدارنش در منزل تجمع کرده و معترض بوده اند و حتی تا مدتی بیعت نکرده اند، پس با این اوصاف چرا مردم به این خواص نگاه نکرده اند؟ مگر اینها جزء خواص نبوده اند؟ کسانی چون حضرت علی، فاطمه زهرا، ابوذر، سلمان، عمار و مقداد، مگر ایشان در اطراف حضرت علی تجمع نکرده بودند؟ چرا مردم به آنها توجهی نکردند؟ سوال دیگر اینکه شما از طرفی ابوبکر و عمر را جزء افراد بی اهمیتی می‌دانید که دائماً مورد توبیخ و سرزنش پیامبر بوده اند، ولی در اینجا ناگهان آنها را جزء خواص می‌کنید، شما باید تکلیف ما را روشن کنید، ابوبکر و عمر جزء یاران نزدیک و از خواص بوده اند یا جزء افراد بی اهمیت؟ علمای شما علی و فاطمه را بالاترین و مهمترین خواص می‌دانند و به سفارشات دائم پیامبر در مورد ایشان اشاره دارند، پس چرا مردم به سمت ایشان نرفته اند؟ فراموش نکنید که نمی‌توان گفت خود مردم مقصر بوده اند، چون بحث پیرامون کسانی است که به زعم شما این مردم را گمراه کرده اند. در ضمن باید گفت طبق این نظریه، پس هم اکنون نیز که جامعه شما مملو از فساد و انحراف است در واقع مقصر اصلی آخوندها و مراجع تقلید و رهبران و علمای خودتان هستند، چون اینها کسانی هستند که مردم از ایشان پیروی می‌کنند.
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
شیعیان می‌گویند: رسول خدا (صلی الله علیه وآله) جانشین خود را به امر خدا معیّن نموده‌اند و او حضرت امیر (علیه السلام) است، و از مردم بیعت گرفته‌اند در روز غدیر خم امّا خود قرآن خبر داده که مردم، یعنی همان اصحاب، منقلب علی الاعقاب خواهند شد و مردم دیگر را گمراه خواهند نمود که البته مردم نیز غالباً مقصّر هستند.
9461
مطرح شده توسط: فیاضی