در بحث توسل ایرادی گرفته میشود در رابطه با این آیه از سوره مبارکه یوسف “وَ قالَ لِلَّذي ظَنَّ أَنَّهُ ناجٍ مِنْهُمَا اذْكُرْني‏ عِنْدَ رَبِّكَ فَأَنْساهُ الشَّيْطانُ ذِكْرَ رَبِّهِ فَلَبِثَ فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِنين‏” و حدیثی که ذیل آن از رسول الله (صلی الله و علیه وآله و سلم) وارد شده است مبنی بر اینکه حضرت فرموده اند تعجب می کنم از برادرم یوسف که به مخلوق استغاثه کرده است. لطفاً راهنمایی نمایید.

پرسش
سلام علیکم در بحث توسل ایرادی گرفته میشود در رابطه با این آیه از سوره مبارکه یوسف “وَ قالَ لِلَّذي ظَنَّ أَنَّهُ ناجٍ مِنْهُمَا اذْكُرْني‏ عِنْدَ رَبِّكَ فَأَنْساهُ الشَّيْطانُ ذِكْرَ رَبِّهِ فَلَبِثَ فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِنين‏(42)” و حدیثی که ذیل آن از رسول الله (صلی الله و علیه وآله و سلم) وارد شده است مبنی بر اینکه حضرت فرموده اند تعجب می کنم از برادرم یوسف که به مخلوق استغاثه کرده است: “عجبت من أخى يوسف كيف استغاث بالمخلوق دون الخالق‏.” لطفاً راهنمایی نمایید.
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
اگر چنین روایتی به سند معتبر وجود داشته باشد درست است زیرا نبی به مخلوقی از بشر متوسّل نباید شود، و این دلیل نمی شود بر عدم جواز توسّل غیر نبی به نبی. دقت فرمائید.
7678
مطرح شده توسط: محمد رضا گلناری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *