آیا مولا علی با عمر و ابوبکر و عثمان بیعت کرده یا نه آیا در صورت بیعت سوگند به وفاداری با آنها خورده یا نه؟ اگر نه پس چرا در موارد متعددی امام علی به عمر کمک فکری داده است؟و در قضیه عثمان چرا حضرت تلاش وافری برای کشته نشدن عثمان و کنترل شورش علیه وی کرد و دست به شورش بر علیه آنان نزد؟

پرسش
سلام عرض ادب و احترام یکی از دوستان که در بنگلادش درس می خواند مورد سوالی از سوی اهل سنت قرار گرفت که جوابی مستند برای آن درخواست کرده است لذا از محضر شما تقاضای کمک به پاسخگویی مستند به آن را دارم. این برادران چنین سوال مطرح کرده اند که: آیا مولا علی با عمر و ابوبکر و عثمان بیعت کرده یا نه آیا در صورت بیعت سوگند به وفاداری با آنها خورده یا نه؟ اگر نه پس چرا در موارد متعددی امام علی به عمر کمک فکری داده است؟و در قضیه عثمان چرا حضرت تلاش وافری برای کشته نشدن عثمان و کنترل شورش علیه وی کرد و دست به شورش بر علیه آنان نزد؟ اگر بله پس چرا شیعیان دنبال رسیدن به روایاتی برای حقانیت مولا علی در قضیه خلافت هستند و چرا همواره این سه خلیفه را به دشمنی با اهل بیت متهم می کنند؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
حضرت با آن ها بیعت به معنای مذکور نکرده اند. ولی هرگاه مصلحت اسلام و مسلمین ایجاب می نموده اشتباهات آن ها را تذکّر می دادند، و این مطلب در کلمات خود حضرت در نهج البلاغه و غیره مذکور است.
خلاصه، امام (علیه السلام) حافظ دین و مصالح مسلمین هستند نه حافظ افرادی که متصدّی امر شده اند، چون خلیفه بر حق حضرت می باشند نه دیگران.
8188
مطرح شده توسط: مهدی مومنی