با فردی که صحبت می کردم می گفت شما شیعیان که کتاب کافی تان که به زعم خودتان معتبر است در بسیاری از روایاتش جای شک هست (چون راوی آن سهل است و خیلی ها او را ثقه نمی دانند) چگونه ادعا می توانید بکنید که شیعه مذهبی است بر حق و چگونه بر اساس روایات ضعیف مذهب خود را بنا می کنید؟

پرسش
درباره وثاقت سهل بن زیاد آدمی سؤال کرده بودم. با فردی که صحبت می کردم می گفت شما شیعیان که کتاب کافی تان که به زعم خودتان معتبر است در بسیاری از روایاتش جای شک هست (چون راوی آن سهل است و خیلی ها او را ثقه نمی دانند) چگونه ادعا می توانید بکنید که شیعه مذهبی است بر حق و چگونه بر اساس روایات ضعیف مذهب خود را بنا می کنید؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم وعظّم الله اجورکم
اینکه گفته شود “شیعه بر اساس روایات ضعیف مذهب خود را بنا می کنند” اشتباه است، مذهب شیعه بر اساس قرآن مجید و روایات متواتره بنا شده است، هیچیک از دلائل حقّانیت مذهب شیعه در اصول اعتقادات روایت ضعیف نمی باشد، پس مذهب بر روایات معتبره بلکه متواتره ـ بعد از قرآن مجید ـ تأسیس شده است.
بله، در فروع دین و احکام فرعیّه شرعیّه عملیّه روایاتی وجود دارد که از نظر سندی مورد بحث هستند، و این ربطی به اصل مذهب ندارد، حکم فرعی عملی باید از دلیل شرعی استنباط شود، اگر کسی (سهل بن زیاد) را ثقه می داند به روایتش استدلال می کند، و کسیکه او را توثیق نمی کند استدلال نمی کند.
در خصول (سهل) سه قول هست، مرحوم کلینی و جمعی او را ثقه می دانند حتی صاحب جواهر الکلام، و جمعی او را توثیق نمی کنند، و جمعی توقّف می کنند.
پس وجود سهل بن زیاد در بین روات هرگز ضرر به مذهب و حقّانیت آن نمی زند، مخصوصاً که عدّه ای از بزرگان او را ثقه می دانند.
آن فردی که با شما صحبت کرده اگر سنّی تحصیل کرده باشد عرض بنده را کاملاً متوجّه خواهد شد، سپس به او می توانیم مطالبی در خصوص مذهبش ـ مخصوصاً در اصول اعتقادیه ـ بگوئیم، که فعلاً خودداری می کنیم.
3486
مطرح شده توسط: امير

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *