یک شخصی در یکی از شبکه های ماهواره ای، در لباس تشیع، اقدام به نقد کتب و علمای ما کرد. از جمله مطالبی که گفت، مسئله سهو النبی است و هم مرحوم علامه مجلسی و هم مرحوم خویی این احادیث را تایید کرده اند. جواب این احادیث چیست؟

پرسش
با سلام محضر عالم جليل القدر، حضرت ایت الله العظمی میلانی: حضرت آقا، یک شخصی در یکی از شبکه های ماهواره ای، در لباس تشیع، اقدام به نقد کتب و علمای ما کرد. از جمله مطالبی که گفت، مسئله سهو النبی است که باشند صحیح در کتاب شریف کافی ،ج3، ص:356 آمده و هم مرحوم علامه مجلسی و هم مرحوم امام خویی این احادیث را تایید کرده اند.میخواستم بدانم جواب این احادیث چیست؟ با وجود اینکه احادیث فراوانی داریم که اهلبیت، شدیدا ما را از رد احادیث مخالف با عقل نهی کرده اند و گفته اند که احادیث را اگر ردکنیم، کافر شده ایم.متمنی است که با اخبار سهو النبی جواب کافی بفرماید. حفظکم الله و ایدکم بروح القدس.
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
همیشه آیات و روایات با هم باید سنجید و طبق قاعده نتیجه گرفت، اگر روایتی آمده که حضرت سهو کرده اند روایات فراوان داریم در عصمت از سهو، و شکی نیست که روایت دالّه بر عصمت از سهو مقدّم است، و لذا ادعای اجماع شده علاوه بر حکم عقل به عدم جواز سهو، و حتّی بعضی از اخباریین قول به جواز سهو را رده کرده و بعضی کتاب نوشته اند. موفق باشید
8130
مطرح شده توسط: عبدالحیدر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *