با سلام خدمت شما آيا آيه تطهير در مورد پنج تن نازل شده؟ اگر بله پس عصمت بقيه ائمه چطور اثبات ميشه. آيا افرادي مثل حضرت علی اکبر و حضرت عباس هم مقام عصمت دارند؟ جايی که رسول خدا گفتند سلمان منا اهل البيت چه معني ميده؟ يعني سلمان رو مصداق آيه تطهير معرفی کردند؟

پرسش
با سلام خدمت شما آيا آيه تطهير در مورد پنج تن نازل شده؟ اگر بله پس عصمت بقيه ائمه چطور اثبات ميشه. آيا افرادي مثل حضرت علي اکبر و حضرت عباس هم مقام عصمت دارند؟ جايي که رسول خدا گفتند سلمان منا اهل البيت چه معني ميده؟ يعني سلمان رو مصداق آيه تطهير معرفي کردند؟ در زيارت رجبيه امام حسين(علیه السلام) خطاب به حضرت علي اکبر در جايي گفته ميشه:« صلى اللَّه عَليكَ و عَلى عِترتِكَ و اهلِ بَيتكَ و ابائِك و ابناءِك و اُمَّهاتِكَ الاخيار الا برار الذينَ اذهَبَ اللَّهُ عنهُمُ الرِجسَ و طَهَّرهُم تطهيرا.» آنگه به سوى قبر على بن الحسين (عليه السلام) برو و نزد قبر آن جناب بايست و بگو :« السلام عليكَ ايها الصديقُ الطيّبُ الزَّكىُّ الحبيبُ المقَّربُ وابن ريحانةِ رسول اللَّه و جَعلكَ مِن اهل البيت الذيت اذهَبَ اللَّه عنهم الرجس وَ طهَّرَهُم تطهيراً.» خوب اين به چه معني است؟ يعني ايشان هم داراي عصمت و مصداق آيه تطهير هستند؟و در آخر هم در جايي يهوديان نزد پيامبر ميان و از ايشان ميخوان که در مورد ذوالقرنين و اصحاب کهف و يه مورد ديگه به اون ها اطلاعات بدند؛ ولي رسول خدا ميگن که فردا به شما جواب خواهم داد و لفظ ان شاءالله رو به کار نميبرند.به همين خاطر هم تا مدتي به ايشان وحي نميشد و خدا در آيه اي به اين اشاره شده.آيا اين با عصمت در تضاد نيست؟ با تشکر
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
آیه مبارکه دال بر عصمت است و عصمت سایر ائمه اگر از این آیه ثابت نشود به ادلّه دیگر استدلال می کنند و معصومین چهارده بیشتر نیستند. و آنچه اخیراً نوشتید با عصمت منافات ندارد.
8366
مطرح شده توسط: سینا صحرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *