آیا یاران حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) شیعه بودن یا سنی؟ و اگر شیعه بودند به چه معنا آیا حضرت علی (علیه السلام) را خلیفه بلافصل پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) و خلفا را غاصب می دانستند یا فقط حضرت علی (علیه السلام) را برترین صحابه می دانستند ؟

پرسش
با اهدا سلام و تحیت آیا یاران حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) شیعه بودن یا سنی؟ و اگر شیعه بودند به چه معنا آیا حضرت علی (علیه السلام) را خلیفه بلافصل پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) و خلفا را غاصب و مستحق لعن می دانستند یا فقط حضرت علی (علیه السلام) را برترین صحابه می دانستند ولی ایشان را به عنوان خلیفه چهارم قبول داشته یا فقط حضرت علی (علیه السلام) را بر عثمان ملعون ترجیح می دادند؟ از سوی دیگر در روایات تعابیری آمده مانند اینکه دروغ می گوید کسی که ادعای دوستی ما را می کند و از لعن دشمنان ما خودداری می کند؛ یا اینکه در روایاتی آمده اگر جبرئیل و میکائیل ذره ایی از محبت آن دو (عمر و ابوبکر(لعنه الله علیهما))را در دل داشتند با صورت به جهنم وارد می شدند. حال با مطالعه واقعه عاشورا اینگونه به دست می آید که برخی از شهدا از جمله آنان که از سپاه عمر بن سعد به سپاه امام پیوستند تنها حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) را بر یزید ملعون ترجیح داده و به خاطر نسب حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) با پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) به یاری امام شتافتند از جمله زهیر بن قین که در تاریخ آمده عثمانی بوده در خطبه ایی که برای سپاه عمر بن سعد خواند اظهار داشت …من به یاد محبتی که پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) نسبت به امام حسین (علیه السلام) داشت افتاده و به یاری ایشان شتافتم… یعنی ایشان به خاطر نسبی که پیامبر با امام داشته به یاری امام شتافته و جایی در تاریخ ذکر نشده ایشان به یکباره تغییر عقیده داده باشد و سه خلیفه به ناحق را غاصب و مستحق لعن بداند و مولا علی (علیه السلام) را خلیفه بلافصل بداند و یا دیگر شهدایی که از سپاه عمر بن سعد جدا شدند مسلما اینگونه نبوده که خلفا را مستحق لعن دانسته و حضرت علی را خلیفه بلافصل بدانند در حالی که اینگونه شیعیان افرادی مانند سلیمان بن صرد خزاعی، رفاعه، میثم تمار و حبیب بن مظاهر بوده اند. آیا این برداشت صحیح است و اگر صحیح است پس در دل برخی شهدا کربلا مقبولیت سه خلیفه به ناحق موجود بوده که آن سه دشمنان اهل بیت بودند این مطلب با تعابیری که در روایات آمده مانند آنچه ذکر شد چگونه جمع می شود؟ آیا می توان گفت که آنان در دوران رجعت جهت جبران این امر رجعت می کنند؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
شما می دانید که حضرت سیدالشهداء (علیه السلام) باقیمانده اهل بیت بوده، و یزید نماینده خط مقابل اهل بیت پس ظاهر حال هر که آمد به طرف حضرت از آن خط عدول کرده و اهل ولایت و برائت خواهد بود. والله العالم
7295
مطرح شده توسط: محمد حسین زمانیان