استاد دانشگاه ما گفته پیامبر (ص) و ائمه در امور سیاسی و نظامی و زندگی شخصی خود عصمت ندارد زیرا برای پذیرش سخنان وی از ایشان نیازی به این عصمت نیست. چنانچه پیامبران گذشته اشتباهاتی داشتند ولی مردم سخنشان را درمورد هدایت انسانها میپذیرفتند. زیرا حوزه وظیفه نبی هدایت بشر است نه آموختن رسم سیاست و کشاورزی و… آیا این صحیح است؟

پرسش
باعرض سلام استاد دانشگاه ما گفته بودند پیامبر (ص) و ائمه در امور سیاسی و نظامی و زندگی شخصی خود عصمت ندارد زیرا برای پذیرش سخنان وی از ایشان نیازی به این عصمت نیست. چنانچه پیامبران گذشته اشتباهاتی داشتند ولی مردم سخنشان را درمورد هدایت انسانها میپذیرفتند و آنها را بعنوان پیامبر خدا قبول داشتند. زیرا حوزه وظیفه نبی هدایت بشر است نه آموختن رسم سیاست و کشاورزی و… آیا این سخنان صحیح است؟ لطفا توضیح هم بدهید.ممنون اجرتان با حضرت فاطمه (س)
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
به ایشان بگوئید: آیا حضرت در امور سیاسی و کشاورزی چیزی فرموده‌اند یا خیر؟ اگر فرموده‌اند به فرمایش ایشان باید عمل می‌شد و بشود یا نه؟ اگر واجب است اطاعت از ایشان، پس باید معصوم باشند وگرنه اطاعت از غیر معصوم بطور مطلق جایز نیست نه شرعاً و نه عقلاً.
و اما اینکه پیامبران گذشته اشتباهاتی داشته‌اند، این کلام خلاف نصوص قرآن مجید و دلائل عقلیّه است، و ظواهر آیات منافیه باید به نحوی که در کتب ذکر شده تأویل گردد.
اصولاً اساتید بیش از طرح چنین مطالبی در جلسه درس باید با اهل خبره مطرح و مذاکره کنند، وگرنه از جهاتی مسئول هستند.
8841
مطرح شده توسط: م.رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *