در مورد نظرات علما در مورد کسی که امامت ائمه را انکار می کند. منظور از (( انکار امامت)) در کلام علما چیست؟ آیا این نظرات علما شامل همه اهل خلاف است و یا فقط شامل آن دسته از آنان است که با وجود علم، امامت ائمه را انکار می کنند و مستضعفان آنها را شامل نمی شود؟ اگر مستضعفان را شامل نمی شود،منظور از مستضعفان چه کسانی هستند؟

پرسش
باسمه تعالی محضر مبارک آیت الله میلانی پس از سلام و تحیت، توفیق روزافزون آن وجود شریف را از خداوند بزرگ خواستارم. سوالی داشتم در مورد نظرات علما در مورد کسی که امامت ائمه را انکار می کند. « أن کل من أنکر ولایة علی علیه السلام فهو کافر» علامه مجلسی می گوید: علامه کاشف الغطا:{{ و الأخبار الدالة على كفر من أنكر إمامة الأئمة (ع) }} علامه محمد باقر کجوری : ومن الواضح أن إنكار الولاية قولا أو فعلا كفر صريح (و بسیاری از علمای دیگر هم چنین نظراتی دارند. سوال بنده این است که منظور از (( انکار امامت)) در کلام علما چیست؟ آیا این نظرات علما شامل همه ی اهل خلاف است و یا فقط شامل آن دسته از آنان است که با وجود علم، امامت ائمه را انکار می کنند و مستضعفان آنها را شامل نمی شود؟ اگر مستضعفان را شامل نمی شود،منظور از مستضعفان چه کسانی هستند؟ عزت عالی مستدام باد، التماس دعا
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
در این مسأله جهاتی از بحث وجود دارد، و ریشه اصلی در این است که آیا اسلام و ایمان مترادف هستند یا ایمان اخص از اسلام است، و چون مفصل است و تخصّصی می‌باشد باید حضوراً مورد بحث قرار گیرد.
9061
مطرح شده توسط: مهرداد