آیا داستان برگرداندن خورشید برای نماز امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) صحت دارد؟ چگونه بوده و آیا این موضوع با عصمت ایشان قابل جمع است؟

پرسش
آیا داستان برگرداندن خورشید برای نماز امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) صحت دارد؟ چگونه بوده و آیا این موضوع با عصمت ایشان قابل جمع است؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
قضیّه ردّ شمس علاوه بر اینکه مورد اتّفاق علمای شیعه است مورد قبول اکثر علمای اهل تسنّن نیز می باشد و آن را در زمره مناقب امیرالمؤمنین (علیه السلام) ذکر کرده اند. و با عصمت منافات ندارد. زیرا
اوّلاً: در خود روایات ردّ شمس آمده که پیامبر در دعایشان گفتند خدایا علی در حال طاعت تو و رسول تو بوده پس خورشید را برگردان تا علی نمازش را بخواند.
ثانیاً: ممکن است به زحمت افتادن پیامبر عذر محسوب شود برای ترک نماز، یعنی اگر علی (علیه السلام) سر مبارک پیامبر را زمین می گذاشت مصداق ایذاء پیامبر بود و در بعضی روایات ردّ شمس به این احتمال اشاره شده است.
ثالثاً: از بعضی روایات استفاده می شود که امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) نماز را در حال نشسته خواندند و برای رکوع و سجود اشاره کردند فلذا ردّ شمس برای این بوده که نمازشان را که خوانده بودند با قیام و رکوع و سجود اعاده کنند و این نشانی برای عظمت آن حضرت باشد.
رابعاً: از بعضی روایات استفاده می شود که نماز فوت نشد بلکه نزدیک بود که فوت شود و بنابراین برگرداندن خورشید برای درک فضیلت اوّل وقت بوده است.
4595
مطرح شده توسط: محمد کاظم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *