آثار ديگر

آثار ديگر
البتّه وجود ائمّه عليهم السلام آثار ديگرى نيز دارد. براى نمونه يكى از آثار وجودى آنان برداشتن عذاب از مردم است; يعنى عذاب هاى آن چنانى كه بر اُمّت هاى پيشين نازل مى شد، به بركت وجود ائمّه عليهم السلام اكنون بر اين اُمّت نازل نمى شود. آيه مباركه قرآن مى فرمايد:
(وَما كانَ اللّهُ لِيُعَذِّبَهُمْ وَأَنْتَ فيهِمْ وَما كانَ اللّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ يَسْتَغْفِرُونَ);1
(اى پيامبر!) تا تو در ميان آنان هستى، خداوند آن ها را مجازات نخواهد كرد و (نيز) تا استغفار مى كنند، خدا عذابشان نمى كند.
در ذيل اين آيه ـ گرچه خطاب (وَأَنْتَ فيهِمْ) به پيامبر اكرم است ـ آمده كه امير مؤمنان على و ائمّه اطهار عليهم السلام نيز در اين خطاب داخل هستند و به بركت وجود آنان اين اُمّت از عذاب هاى كذايى اُمّت هاى پيشين مصون و محفوظ هستند.
از بركات ديگر وجود ائمّه عليهم السلام و امامت آنان بر اين اُمّت مصونيّت و حفظ آنان از اختلاف است. حضرت فاطمه زهرا عليها السلام در خطبه معروف خود مى فرمايد:
وإمامتنا أماناً للفرقة;2
امامت ما موجب ايمنى از تفرقه و پراكندگى است.
البتّه در اين باره نيز احاديثى وارد شده است. در حديثى آمده كه پيامبر خدا فرمود:
النجوم أمان لأهل الأرض من الغرق وأهل بيتي أمان لاُمّتي من الاختلاف، فإذا خالفتها قبيلة من العرب اختلفوا فصاروا حزب إبليس;3
ستارگان امان براى ساكنان زمين از غرق شدن هستند و اهل بيت و خاندان من موجب ايمنى امّتم از اختلافند. پس هر گاه تيره اى از عرب با آنان از در مخالفت وارد شوند، گرفتار اختلاف شده و از حزب ابليس خواهند شد.
اين حديث را حاكم نيشابورى نقل كرده است. بنابراين آثار و بركات وجود ائمّه عليهم السلام براى اهالى اين عالَم هم از نظر مادّى و هم از نظر معنوى است.

1. سوره انفال (8): آيه 33.
2. دلائل الامامه: 113، الاحتجاج: 1 / 134، بحار الانوار: 29 / 2230.
3. المستدرك على الصحيحين: 3 / 149.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *