آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) پرسش و پاسخ آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) اصول فقه آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) چرا در بین مجتهدین، فقها و محدثین در اعتبارسنجی یکسری از احادیث محل اختلاف است یعنی...

چرا در بین مجتهدین، فقها و محدثین در اعتبارسنجی یکسری از احادیث محل اختلاف است یعنی اینکه بعضی از مجتهدین آن احادیث اختلافی را صحیح گفته و بعضی دیگر ضعیف؟چرا با وجود فقها، مجتهدین و محدثین بعنوان پاسداران مکتب تشیع در عصر غیبت کبری امام(عج) در احادیث مان بعنوان رکن دوم بعد از قرآن، محل اختلاف و همچنین اختلاف نظر وجود داره؟ مگر کلام حق یک کلام نیست و جای احتیاط دارد؟! چون دشمنان تشیع دست روی این نقطه ضعف گذاشته و می گویند که شیعیان در جوامع روایی و احکامی شان وحدت کامل وجود ندارد و همش با احتیاط کردن و اختلاف نطر دست و پنجه نرم می کنند و اینکه چرا خداوند ضامن احادیث مثل قرآن نشد، مگر معصومین(علیهم السلام) قرآن های ناطق نیستند؟(ممنون می شوم مستدل و منطقی جواب من جوان دانشجو را به دهید چون برایم شبهه جدی شده)

تعداد بازدید: 4304    مطرح شده توسط: علی ذاکری  علی ذاکری
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله

بسمه تعالی
السلام علیکم
اولاً: فقهاء و محدثین ما در نهایت تقوی و ورع هستند که این حالت در بین علما و محدثین فرق دیگر کم است.
ثانیاً: در فقه ما به قیاسات و ظنون و مصالح و نحوذلک عمل نمی‌شود.
با توجه به این دو مقدّمه و اینکه فتوا دادن در احکام الهی کار دشواری است، فقهاءِ ما احتیاط می‌کنند، لذا هر جا دلیل تمام شود فتوا می‌دهند و هر جا مطمئن نشدند فتوی به احتیاط می‌دهند. و چون این موضوع تخصصی است بیشتر نمی‌شود توضیح داد.
9485


دانلود تصویر پاسخ

چاپ نمای پرینت
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
نصب تولبار سايت


کاربرانکاربران
Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com