ضمان

چندی قبل از کنکور کتاب ها و جزوات و تست های یکی از اقوامم را قرض گرفتم و الان این تردید به دلم افتاده که این جزوات و تست هایی که ممکن است اساتید در اختیار قوم من و دیگران گذاشتند، آیا اساتید راضی به نشر مطالب از جانب دانش آموزان خود به دیگران بودند یا خیر؟ اگر در آزمون قبول شوم از نظر شرعی چه باید بکنم؟

مشاهده پاسخ »

من امسال داوطلب کنکور بودم. مدتی قبل از کنکور، کتاب های درسی را از اینترنت دانلود کردم حتی با توجه به اینکه کتاب فرهنگ لغت انگلیسی را داشتم، یک نرم افزار دیکشنری را دانلود کردم و از آن استفاده کردم. الان نگرانم و تردید دارم که اگر قبول بشوم، آن علمی که در دانشگاه فرا بگیرم و در بعد وسیعتر، شغلی که در آینده از این علم بدست می آورم و حقوق و درآمد آن حرام است؟

مشاهده پاسخ »

بنده مبلغی را جهت سرمایه گذاری در امر تولید به شخصی داده و ماهانه مبلغی را به عنوان سود میگرفتم. پس از مدتی با بهانه ای گفت نه سود و نه اصل پول را نمی دهم. با شکایت و بعد از دو سال اصل پول به اضافه مبلغی اندک به عنوان تاخیر از دادگاه گرفتم. سودی که ایشان در طی این دو سال کسب کرده چنانچه سهم اینجانب را پرداخت نکند و بنده نیز راضی نباشم از نظر شرعی چه حکمی دارد؟

مشاهده پاسخ »