روزه

در دو صورت زیر آیا اول ماه ثابت می‌شود؟ اول: اگر از گفته منجمین و بر اساس محاسبات نجومی انسان اطمینان پیدا کند که شرایط ماه طوری است که اگر آسمان صاف می‌بود به احتمال قریب به یقین ماه دیده می‌شد آیا به این اطمینان می توان ترتیب اثر دهد؟ دوم: اگر یک نفر بگوید که ماه را دیده است و انسان از گفته او اطمینان پیدا کند که راست می‌گوید آیا به این اطمینان می‌تواند ترتیب اثر دهد؟

مشاهده پاسخ »

اینجانب به دلیل شرایط کاری در طول سال و ماه رمضان باید از وسایل نقلیه استفاده نمایم که به دلیل ضعف اعضای درونی بدن، در زمان استفاده از وسایل نقلیه دچار حالت تهوع می شوم که دراین موارد به سفارش پزشک باید از قرص ضد تهوع استفاده نمایم خواهشمند است در خصوص اینکه آیا استفاده از قرص ضد تهوع مذکور بدون آب و بصورت بلعیدنی از مصادیق خوردن محسوب می شود؟

مشاهده پاسخ »

مبنای تشخیص ابتدا و پایان ماه رمضان چیست؟ آیا تنها رویت هلال است؟ احادیثی که مثلا از امام عسکری (علیه السلام) هست که با فرمول ساده ریاضی ابتدا و انتهای ماه را معلوم میکند چگونه است؟ تکلیف “لتکملوا العدة” چیست؟ برخی معتقدند که عده یعنی اینکه ماه 30 روز است پس روزه رمضان 30 روز است و احادیث مربوط به رویت بر اساس تقیه بوده است. تکلیف ما چیست؟

مشاهده پاسخ »