آیا این ردیه ائمه نیست که ائمه از طرفی میگویند ما معصومیم و از طرفی از خدای متعال طلب مغفرت می کنند؟ شیعه معتقد است که ائمه علم غیب دارند اما ما می بینیم ائمه سؤال میکنند؟مگر امیرالمؤمنین دارای علم غیب از اول نبودند اگر جواب آری است پس دیگر چه نیازی به تعلیم پیامبر داشتند؟عصمت ائمه اکتسابی است یا تفضلی؟

پرسش
چند وقتی است چند سؤال ذهنم را مشغول کرده ولی جواب های قانع کننده ای دریافت نکرده ام: 1-چه توضیحی برای استغفار ائمه میتوان داشت ممکن است اشاره کنید به ادله ی عصمت که دوباره سوالی بیش می اید آیا این ردیه ائمه نیست که ائمه از طرفی میگویند ما معصومیم و از طرفی از خدای متعال طلب مغفرت می کنند 2-شیعه معتقد است که ائمه علم غیب دارند اما ما می بینیم ائمه سؤال میکنند یا مثلا روایاتی که می گوید جبرئیل آمد تا از امیرالمؤمنین (علیه السلام) بیعت بگیرد تا بعد از پیامبر صبر پیشه کند راستی مگر شیعه قائل به مظهریت ائمه نیست پس دیگر چه نیازی به بیعت است و از این قبیل تناقضاتی که متوجه مذهب شیعه می شود که در جایی حرف از مظهریت است و در جایی دیگر حرف از بیعت که این کار مخالف مظهریت است 3- مگر امیرالمؤمنین دارای علم غیب از اول نبودند اگر جواب آری است پس دیگر چه نیازی به تعلیم پیامبر داشتند (اشاره به روایاتی که میگوید امیر المومنین از پیامبر هزارها باب علم آموخت ) 4- عصمت ائمه اکتسابی است یا تفضلی اگر تفضلی است آیا این فضیلتی است برای آن ها و اگر اکتسابی پس ما هم میتوانیم کسب کنیم.
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
1ـ در اصول کافی روایت داریم که استغفار دعا است و ذکری از اذکار است، یعنی هیچگونه ملازمه با گناه ندارد.
2ـ علم غیب معصومین ذاتی نیست، بنابر این هیچگونه منافاتی با آمدن جبرئیل و تعهّد گرفتن بر صبر بعد از رحلت رسول الله ندارد. اساساً تعهّد گرفتن بر صبر اعم است از علم. تامّل بفرمائید!! و نیز سؤال کردن اعم است از جهل، تأمّل بفرمائید.
3ـ عرض شد علم معصوم ذاتی نیست، و در روایات طرق عدیده ای برای علوم ائمه ذکر شده. تحقیق بفرمائید!
4ـ عصمت اکتسابی نیست. عصمتی که ما می گوئیم برای ما میسّر نیست. پس باید دید عصمت چیست؟
خیلی خوب است با صبر و تأنّی به مطالب پی ببریم، عجله مشکل زا است. و چنانچه حضوراً گفتگو کنیم خیلی بهتر است.
موفق باشید.
7136
مطرح شده توسط: یاعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *