آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو

با سلام و عرض تحیت و احترام به محضر شریف حضرت عالی
ما می دانیم که بنا بر روایت « شیعتنا خلقوا من فاضل طینتنا یحزنون بحزننا و یفرحون بفرحنا » ، شیعیان باید در شادی ائمه ، شاد و در غم و ماتم آن بزرگواران ، محزون باشند . در خصوص عزاداری و نحوه برگزاری آن ، آنقدر سوال و استفتاء از مراجع عظام و علمای بزرگوار شده و همچنین آنقدر کتابها نوشته شده و سیره ائمه معصوم (ع) و علمای ربانی را در طول تاریخ تشیع بیان کرده ، که دیگر جایی برای ندانم کاری و شبهه باقی نگذاشته و شیعیان نحوه صحیح عزاداری و برپایی عزا را می دانند و آگاهند ( هر چند باز هم در این زمینه بعضی افراد دچار انحرافات هستند ، اما راه مشخص است ) . سوال حقیر در خصوص مولودی ها و نحوه برگزاری مراسمات ایام میلاد و شادی ائمه (ع) است ، که دیده می شود در هنگام برگزاری مراسم و با مولودی خوانی مداح ، مستمعین اقدام به دست زدن می کنند . اما بینی و بین الله ، بدون هیچگونه قصد و غرضی و تایید یا عدم تایید دست زدن در حین مولودی عرض می کنم ، لذت و معنویتی را که هیئتی ها در حین سینه زدن و عزاداری از مراسم دریافت می کنند بسیار بالاست و هیچوقت ، این لذت و معنویت را از دست زدن در مولودی ها حس نکرده اند . می خواهم خیلی خلاصه و صمیمانه خدمت حضرت عالی عرض کنم که ما نحوه عزا را بلدیم ولی مولودی را نه ، ما نمی دانیم در ایام شادی اهلبیت (ع) چگونه باید شاد باشیم و از آن احساس وجد معنوی کنیم . شاید یکی از دلایلی را که بعضی افراد نادان به اسلام تهمت می زنند و می گویند ، اسلام دین عزاست نیز همین باشد . با توجه به این عرایض ، از شما تقاضا دارم ، چند راهکار را بیان فرمایید که در ایام شادی اهلبیت (ع) ، در هیئت بکار ببریم تا هم شوق و ذوق مستمعین نسبت به این مجالس بیشتر شود و هم جلسه بار معنوی و معرفتی داشته باشد . البته بعضی افراد پیشنهاداتی جهت شاد نمودن جلسات که در آن گناهی هم نباشد داشته اند مانند : مسابقه ماست خوری بین چند نفر ، بدین نحو که هر که زودتر ماست خود را به اتمام رساند برنده مسابقه است ، یا مثلا طرح معما ، یا تکرار یک جمله سخت برای 3 بار توسط شرکت کنندگان در مسابقه مانند : افسر ارشد ارتش اتریش ، یا سپر جلوی ماشین عقبی خورد به سپر عقب ماشین جلویی و ...
که البته هر چند اجرای طرح های فوق در ذات خود گناه نیست و در برخی جشن ها دیده شده که علاوه بر شرکت کنندگان در مسابقه ، باعث شادی تمامی حضار هم می شود ولی این طرح ها فقط جنبه شادی مجلس را برآورده می کند و در راستای افزایش سطح معرفتی و معنوی مراسمات جشن ائمه (ع) بی تاثیر است .
1- لذا تقاضا دارم که با توجه به موارد گفته شده فوق ، طرح شریفتان را بیان بفرمایید و راهکارهای لازم را ارائه نمایید و ما هم مشتاقانه منتظر دریافت پاسخ حضرت عالی بوده و آماده انجام آن هستیم .
2- همچنین لطفا بفرمایید آیا طرح هایی که در فوق به محضرتان ارائه گردید ، آیا جایز است که در بخشی از مراسمات مولودی ائمه ( و نه در تمام مدت زمات آن ) انجام شود ؟
با تشکر

تعداد بازدید: 21356    مطرح شده توسط: محمد سعيد گرجيان  محمد سعيد گرجيان
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله

بسمه تعالی
السلام علیکم
واقع مطلب اینستکه ما موظّف هستیم شعائر را حفظ و امر اهل‌بیت علیهم‌السلام را احیاء کنیم، و روایتی که شما یاد کردید اشاره به این مطلب هم هست. و احیاء امرشان در ایام فرحشان و مناسبتهای سرورشان به پوشیدن لباس جدید و عطر و تبریک گفتن و هدیه دادن و چراغانی کردن و اطعام و امثال ذلك است تا همه بفهمند امروز روز دیگری است که با روزهای دیگر متفاوت است، و دوست و دشمن بدانند که در این روز حال دیگری داریم. و اما در مجالس و محافل، باید فضائل و مناقب اهل بیت و دلائل امامت ائمه اطهار علیهم السلام ذکر شود، همچنانکه مصائبشان در ایام سوگواری ذکر می‌شود، مجالس مزیّن به زینت ظاهری و زینتِ حقیقی و معنوی باشد، وقتی فضیلتی ذکر می‌شود قلب مؤمن شاد و مسرور و نورانی می‌گردد و نفرت او از دشمنان و غاصبان بیشتر می‌شود، و اینست تعظیم شعائر الله و احیاء امر رسول الله و ائمه طاهرین. و آنچه عرض کردم مستفاد از سایر روایات و سیره مبارکشان نیز می‌باشد.
موفق باشید
8814


دانلود تصویر پاسخ

چاپ نمای پرینت
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
نصب تولبار سايت


کاربرانکاربران
Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com