احاديث ساختگى و سخن پايانى

احاديث ساختگى و سخن پايانى
آن چه گذشت، بخش كوچكى از احاديث جعلى و ساختگى بسيارى بود كه در فضايل خلفا نقل شده است. برخى از پژوهش گران اهل سنّت، بخشى از احاديث جعلى و ساختگى را در كتاب هاى مربوط به روايات ساختگى ذكر كرده اند كه از اين كتاب ها مى توان به الموضوعات ابن جوزى، الكامل ابن عدى، ميزان الاعتدال ذهبى، اللآلى المصنوعه جلال الدين سيوطى، لسان الميزان ابن حجر عسقلانى و تنزيه الشريعه ابن عرّاق اشاره نمود.
با اين همه، پژوهش گران مذكور از جعلى دانستن احاديثى كه در صحاح ششگانه به ويژه صحيح بخارى و مسلم آمده است، خوددارى مى كنند؛ چرا كه اين دو كتاب صحيح بخارى و مسلم در نزد آنان داراى منزلت و عظمت والا و فراوانى هستند.
ما در پژوهش هاى خود به تحقيق پيرامون بخشى از رواياتى كه در صحيح بخارى و مسلم آمده است، پرداخته ايم تا اين نكته را روشن سازيم كه اين دو كتاب نيز همانند كتاب هاى ديگر، احاديث صحيح و ناصحيح را در خود جمع كرده اند. ما در كتاب هاى مختلف خود ـ كه منتشر نيز شده است ـ با كمى تفصيل درباره اين موضوع بحث كرده ايم. خدا را بر اين امر سپاس گزاريم.
به هر حال، اين احاديث، باطل و ساختگى هستند و ذكر آن ها، چه در صحيح بخارى و مسلم و چه در ديگر كتاب ها، حقيقت را تغيير نمى دهد… .
البته هدف جاعلان از ساختن و پرداختن اين احاديث، بر آگاهان پوشيده نيست؛ چرا كه اهل سنّتِ طرفدارانِ خلافت، خوب مى دانند كه پس از رحلت پيامبر خدا صلى اللّه عليه وآله چه اتفاقى افتاد و نيك آگاهند كه خداوند، حجّتى براى اثبات گفته هاى آنان نازل نكرده است. بنابراين چه در گذشته و چه در زمان حال، احساس كرده و مى كنند كه خلافت و مراتب بدعت آميز آنان ناگزير بايد توجيه شود… .
اما… هرگز يك عطّار نمى تواند آن چه را كه روزگار فاسد كرده، اصلاح نمايد… .
و درود خدا بر حضرت محمّد و خاندان پاك او باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *