پاسخ به ابن تيميّه

پاسخ به ابن تيميّه
به اصرار بى شرمانه ابن تيميه بر دروغ بودن حديث نگاه كنيد… اما بايد گفت كه خود او دروغگوست. چرا كه علما درباره فضّه سخن ديگرى دارند، حافظ ابن اثير درباره او مى گويد:
«فضّه نوبيه، كنيز حضرت فاطمه زهرا عليها السلام دختر رسول اكرم صلى الله عليه وآله بود ابوموسى بر اساس نوشته اى آن را براى ما روايت كرده است».
وى در ادامه، حديث نزول سوره دهر را با اسناد خود از ابن عبّاس روايت كرده است.1
حافظ ابن حجر عسقلانى درباره فضّه چنين مى نويسد:
«فضّه نوبيه، كنيز فاطمه زهرا عليها السلام بود، ابوموسى در الذيل و ثعلبى در تفسير سوره «هل أتى» از طريق عبدالله بن عبدالوهّاب خوارزمى پسر عموى احنف آورده اند كه…».
وى در ادامه مى گويد: «ابن صخر در فوائد خويش و ابن بشكوال در كتاب المستغيثين از طريق خود، با سندى از طريق حسين بن علاء، از جعفر بن محمّد بن على بن حسين بن على عليهم السلام، از پدرش، از على عليه السلام روايت كرده است كه رسول خدا صلى الله عليه وآله براى دخترش فاطمه عليها السلام كنيزى را به نام فضّه نوبيه استخدام كرد، فاطمه عليها السلام كارها را با او تقسيم مى كرد و رسول خدا صلى الله عليه وآله دعايى را به فضّه ياد داده بود كه پيوسته آن را مى خواند…».2
با اين حال، گويا برخى از پيروان ابن تيميه، در گزافه گويى راه استاد خود را پى نگرفته اند و از ترس رسوايى در همه موارد از او پيروى نمى كنند(!!)

1 . أسد الغابة فى معرفة الصحابه: 5 / 530.
2 . الإصابة فى معرفة الصحابة: 4 / 387.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *