جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) نگاهی متفاوت به سیره حضرت علی علیه السلام

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش یکم: حضرت علی علیه السلام در مکه
ويژگى هاى ممتاز امير مؤمنان على عليه السلام
به نظر مى رسد نويسنده در اثبات ويژگى هايى است كه امير مؤمنان على عليه السلام ممتاز ساخته و صفاتى است كه آن حضرت را بر ديگران برترى داده است.
او با اين بيان مى خواهد روشن كند كه همه اين موارد، مسائلى هستند كه حضرت على عليه السلام آن ها را از پدران خود به ارث برده است، زيرا خونى كه اعضاى خانواده از بزرگان خود به ارث مى برند، در نسل هاى بعدى و فرزندان آن ها تأثيرگذار است... .
بنابراين، فضيلت و ارزش تمام صفات والايى چون بلاغت، شجاعت و... كه امير مؤمنان على عليه السلام بالاترين درجه ى آن ها را داراست همگى به قبيله اى كه امام به آن منسوب است و به خانواده اى كه در آن پرورش يافته، باز مى گردد... .
گويى نويسنده فراموش كرده ـ شايد هم به اقتضاى امانت دارى تاريخى و بى طرفى علمى، خود را به فراموشى زده است ـ كه نه در بنى هاشم و نه در قريش هيچ كس يافت نمى شود كه در صفتى از صفات عالى سرور ما امير مؤمنان على مرتضى عليه السلام، به او نزديك باشد; حتى برادران او نيز كه با حضرتش پرورش يافته اند و شرايط زندگى برابرى با آن بزرگوار داشته اند به يك دهم ويژگى هاى والاى آن حضرت، نرسيده اند.
بنابراين، مسأله، مسأله عشيره و قبيله يا خانواده و محيط نيست.
به علاوه بايد از او پرسيد كه نظرش درباره پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله چيست؟
آيا آن گونه كه مطرح شده بر اساس علم تشريح، روانشناسى، علم اخلاق و جامعه شناسى، صفات پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله نيز از پدرانش به او رسيده اند؟!
حقيقت آن است كه وضع امير مؤمنان على عليه السلام در فضايلى كه آن حضرت را از ديگر فرزندان خانواده اش متمايز ساخته است، به وضع پيامبر خدا صلى الله عليه وآله مى ماند كه ويژگى هايش، فضلى از جانب خداست كه به رسولان و اولياى برگزيده اش، عطا مى نمايد... .

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com