جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتابشناسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) احادیث واژگونه

احادیث واژگونه

(نقد و بررسی احادیث واژگونه در مناقب صحابه)
آیت الله سید علی حسینی میلانی
انتشارات حقایق اسلامی، چاپ دوم، 1389، قم
احادیث بسیاری در مناقب و فضایل اهل بیت علیهم السلام از زبان و بیان رسول خدا صلی الله علیه وآله در کتب حدیثی نقل شده است. برخی از این روایات مشهورند و با عناوین مشخص شناخته می‌شوند مثل حدیث منزلت، حدیث سدّ الأبواب، حدیث مباهله و ...
اما وقتی به برخی از کتب اهل سنت مراجعه می‌کنیم احادیثی را می‌یابیم که با همین الفاظ احادیث مشهور و دارای عنوان هستند اما با اسامی برخی از صحابه.
نویسنده کتاب احادیث واژگونه حضرت آیت الله حسینی میلانی (دام ظله)، ابتدا به بررسی احادیثی که در شأن اهل بیت علیهم السلام اشاره دارند، پرداخته و از کتب اهل سنت شاهدی بر تطبیق این احادیث بر اهل بیت علیهم السلام نقل کرده است. سپس در پی پاسخ به این سؤال بوده که این احادیثی که برای برخی از صحابه نقل شده‌اند و در الفاظ و محتوا گاهی هم سنگ روایات مناقب اهل بیت پیامبر قرار می‌گیرند، روایاتی صحیح هستند و یا تحریف گران در این عبارات دست برده‌اند؟
ایشان برای نمونه چهار حدیث مشهور را بررسی کرده است از جمله حدیث منزلت، حدیث مباهله، حدیث سد الأبواب، حدیث سروران اهل بهشت.
شیوه نویسنده بدین گونه بوده است که ابتدا سند و صحت حدیث مورد نظر را برای اهل بیت علیهم السلام از کتب اهل سنت استخراج کرده و آنگاه صورت تحریف شده روایت را نقل و بررسی کرده است.
شایان ذکر است که بخش چهارم کتاب، نمونه‌هایی از احادیث ساختگی را در شأن ابوبکر، عمر و عائشه نقل کرده است که خود علمای اهل سنت بر جعلی بودن آنها گواهی داده‌اند.
آیت الله سید علی حسینی میلانی در پایان کتاب ضمن اشاره به نقد و بررسی حول این چهار حدیث، از پژوهشگران و اهل تحقیق می‌خواهد تا احادیثی را که برخی از پیشینیان به صحت آنها حکم داده‌اند، بازنگری کنند. چه بسا احادیث فراوانی دچار تحریف و دستبرد شده باشند. چرا که دوران تعصب و تقلید کورکورانه به سرآمده است.
گفتنی است این کتاب در 112 صفحه و به صورت رقعی، در سال 1389 برای بار دوم توسط انتشارات حقایق اسلامی به چاپ رسیده است.

2498
2014/08/26 13:36:48
احادیث واژگونه


Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com