آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) ناگفته هایی از حقایق عاشورا

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش پایانی: نگاهی کوتاه به مواردی پیرامون حادثه ی عاشورا
چكيده كتاب
اينك آن چه كه در بخش هاى مختلف اين كتاب مطرح و بررسى شد، در چند مطلب ارائه مى گردد:
مطلب يكم: اقامه و برگزارى مراسم عاشورا در حدود شرع; يعنى حفظ و نگهدارى حقوق اهل بيت عليهم السلام، همان حقّى كه بنواميّه آن را پامال نمودند. پس بايد بفهميم كه ارزش برپايى مراسم سيّدالشهداء عليه السلام چه اندازه است.
مطلب دوم: جريان شهادت سيّدالشهداء عليه السلام از دو راه به معاويه مى انجامد:
1 . معاويه پسرش يزيد را بر مردم مسلّط كرد و همه آن هايى كه با يزيد بيعت كردند و همكارى نمودند، در تمام كارهاى خِلاف او شريك هستند;
2 . با توجه به تحقيقات انجام يافته از مجموع داستان ها و جريان هايى كه از مدينه آغاز و تا حركت امام حسين عليه السلام به مكّه و رسيدن به عراق و كربلا و تا روز عاشورا كه به پايان رسيد، حكايت از طرح و نقشه اى دارد كه جز معاويه نمى تواند آن را طرح كند. البتّه در اين ميان، يزيد اجراكننده اين نقشه بوده و در واقع به وصيت پدرش عمل كرده است.
اين نكته اى ارزنده و قابل تأمّل است. اگر چه باور اين نكته براى كسانى كه پيش تر نشنيده اند سخت است، امّا بايد روى اين جهت تأمّل بيشترى كرد و مطالب ارائه شده را بيشتر بررسى نمود.
مطلب سوم: برخى از مردم كوفه كه در به شهادت رساندن سيّدالشهداء با يزيد همكارى كرده اند، شيعه نبوده اند; بلكه كسانى كه به طور مستقيم در شهادت سيّدالشهداء عليه السلام نقش داشته اند ـ با آن خصوصياتى كه گفتيم و شواهدى كه بر وجود پيروان بنواميّه و آل ابى سفيان در آن بخش اقامه كرديم ـ همگى شان يا اهل شام بوده اند و يا از غير شيعيان. پس كسانى كه متصدى اين جنايت بوده اند و به اجراى اين جنايت كمك كرده اند و يا خود مستقيماً در اين جنايت دست داشته اند، هرگز شيعه نبوده اند.
ما با تحقيقات علمى، تمام سران و فرماندهان ارتش يزيد را شناسايى كرديم كه در ميانشان هرگز فردى شيعى را نيافتيم.
مطلب چهارم: در طول تاريخ، علما و بزرگان اهل سنّت پيرامون موضع گيرى در قضيّه عاشورا به چند گروه تقسيم مى شوند:
گروه يكم: كسانى كه به حكومت يزيد و مشروعيّت آن اعتقاد دارند و او را اميرالمؤمنين مى دانند. در نتيجه، آنان سيّدالشهداء عليه السلام را فردى شورشى و خارجى دانسته و قتل آن حضرت را به جا و درست مى پندارند!
گروه دوم: گروهى كه شايد بيشتر اهل سنّت باشند، به ناحقّ بودن شهادت آن حضرت تصريح دارند; ولى در كلماتشان اختلافاتى ديده مى شود. همان طور كه گفتيم، برخى در اين كه يزيد امر كرده باشد شكّ دارند و برخى ديگر مى گويند: شايد توبه كرده است. به هر ترتيب، گروه دوم كه اكثريت هم هستند، با دسته نخست كه طرف داران بنواميّه هستند، مخالفند.
گروه سوم: كسانى هستند كه تصريح مى كنند كه اين كار از يزيد سرزده و به امر او صورت گرفته است و با توجّه به كارهايى كه در شام از او صادر شد، او را مجرم مى دانند و حتى به اقرار علماى اين گروه، يزيد مستحق لعن است و در مواردى او را تكفير نيز مى كنند.
مطلب پنجم: وظيفه شيعيان، اقامه عزا بر سيّدالشهداء عليه السلام است. ما بايستى به هر طريق ممكن و با حفظ موازين شرعى و به قدر توانمان در اين زمينه تلاش كنيم; چرا كه برگشت قضيه عاشورا به مسأله مهم امامت است و امامت نيز از اصول دين. در نتيجه قضيّه عاشورا با اصل دين ارتباط دارد. كوشش و خدمت در اين راه، خدمت به اصل دين و تقويت اساس و بنيه دينى است. اين برنامه فقط جنبه عاطفى و احساسى ندارد; بلكه جنبه اعتقادى و عبادى نيز دارد.
فراوان در فقه مسئله اى فقهى مطرح مى شود كه با دقّت مى يابيم كه همان مسئله به اصل دين نيز برمى گردد.
عزاى سيّدالشهداء و برگزارى مراسم آن حضرت نيز از شعائر دين است و شعارى الهى محسوب مى شود. البتّه اين شعار نيست; واقعيّت است و عين حقيقت. با دقّت در مسائلى كه از ابتدا بيان شد، اين معنا در روشن گرى مؤثر است.
مطلب ششم: جز عدّه اندكى كه با يزيد همكارى كردند و اعمال او را توجيه نمودند، همه ساله مذاهب مختلف اسلامى، در مراسم سيّدالشهداء عليه السلام شركت مى كنند و با شيعيان در اين باره همكارى مى نمايند و به اهل بيت عليهم السلام اظهار محبّت مى كنند و به گونه اى هم دردى خود را به شيعيان نشان مى دهند.
پس آنان به گونه اى با ما وحدت دارند و اگر كسى به دنبال حقيقت باشد، با بررسى اين مطالب حق براى او معلوم خواهد شد.
با چنين اوصافى، همه مذاهب اهل سنّت بايستى نسبت به آن گروه متعصّب و دشمن اهل بيت عليهم السلام، موضعى شفاف داشته باشند و اظهار نظر كنند; يعنى در واقع آنان نيز مثل ما بايد بر ردّ آن گروه تندرو و متعصّب، حرف ها و نقدهايى داشته باشند و حق را اثبات و باطل را نفى كنند تا مبادا حرف هاى متعصّبان به همه اهل سنّت نسبت داده شود; چرا كه در شهرهاى مختلف، اهل سنّت نيز در مراسم عزادارى سيّدالشهداء عليه السلام شركت فعّال دارند. پس بايد آن ها با ما هم كار و هم فكر باشند و به همراهى يكديگر (شيعه و سنّى)، از چند آخوندى كه در زمان هاى گذشته درباره سيّدالشهداء عليه السلام و مراسم آن حضرت، سخنان بيهوده بر زبان رانده اند، اظهار تنفّر و بيزارى كنند.
در حقيقت واقعه كربلا و شهادت سيّدالشهداء عليه السلام، واقعه اى اسلامى است و اگر حركت آن حضرت و جريان عاشورا نبود، از دين نيز خبرى نبود; چرا كه بنواميّه آمده بودند تا دين را از اساس بر كَنند.
پس بايد ديگر فرقه هاى اسلامى نيز قدردانى كنند و حقِ زحمات و سختى هايى را كه اهل بيت عليهم السلام و اصحابشان در راه دين تحمّل كردند، به جا آورند.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com