آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) ناگفته هایی از حقایق عاشورا

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش سوم: نقش اهل کوفه در شهادت امام حسین علیه السلام
تهديد
ابن زياد بنا بر حكمى كه از جانب معاويه داشت و توسّط يزيد ابلاغ شده، وارد شهر كوفه شد، كارهايى را در كوفه به اجرا گذارد و ماجراهاى فراوانى پيش آورد. وى در نخستين خطبه اش در مسجد به مردم گفت:
أمّا بعد، فإنّ أميرالمؤمنين ولاّني مصركم، وثغركم وفيئكم، وأمرني بإنصاف مظلومكم وإعطاء محرومكم والإحسان إلى سامعكم ومطيعكم كالوالد البرّ، وسوطي وسيفي على من ترك أمري وخالف عهدي، فليبق امرؤ نفسه...;1
يزيد سرپرستى شهر شما را به من سپرده و به من دستور داده با مظلومان، منصف باشم و به محرومان بخشش كنم و با كسانى كه اطاعت و حرف شنوى دارند مهربان باشم، همانند پدرى نيكوكار و امّا كسانى كه مخالفت مى كنند و عهد و پيمان را مى شكنند با تازيانه و شمشير جوابشان را خواهم داد... .
در اين سخنرانى، هم به موافقان وعده داده شد و هم به كسانى كه مخالفت مى كنند، هشدار و تهديدى صورت گرفت.
وى در نخستين اقدام خود مردم را تهديد كرد و دستور داد تمام قبايل، شخصيت ها و اشراف شهر كوفه را تك تك شناسايى كنند و به مرور آنان را به حضور طلبيد و بعد از شناسايى و معرفى، از آنان تعهّد گرفت تا از او اطاعت كنند.
وى درباره كسانى كه به حضورش نمى آمدند، اين گونه گفت:
فمن لم يفعل برئت منه ذمّة وحلال لنا دمه وماله...;2
اگر كسى نيايد و وفادارى اش را ثابت نكند، ريختن خون او و مصادره اموالش براى ما حلال شمرده مى شود.
هر شخصيّتى، از هر قبيله اى كه باشد اطاعت نكند، او در همان قبيله، به قتل خواهد رسيد و در منزل خودش به دار كشيده خواهد شد.

1 . الكامل فى التاريخ: 4 / 24.
2 . الارشاد: 2 / 45، الكامل فى التاريخ: 4 / 25.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com