جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) ناگفته هایی از حقایق عاشورا

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش یکم: نقش معاویه در شهادت سیّد الشهداء علیه السلام
فعاليت هاى معاويه و واليان او در كوفه
واليان كوفه از ابتداى رياست معاويه تا هنگام مرگ او شش نفر بودند. نكته جالب توجّه اين كه اين شش نفر يا از دشمنان سرسخت اهل بيت عليهم السلام، يا از بنى اميه و يا از نزديك ترين افراد به معاويه بودند و همه آنان به نوعى با اهل بيت عليهم السلام دشمنى داشتند.
مغيرة بن شعبه،1 زياد بن ابيه، عبداللّه بن خالد بن اسيد،2 ضحاك بن قيس،3 عبدالرحمان بن امّ حكم4 و نعمان بن بشير5 افرادى هستند كه معاويه آنان را به ولايت عهدى و استان دارى كوفه برگزيده است.

1 . از دشمنان معروف اهل بيت عليهم السلام.
2 . از بنواميه و داماد عثمان بن عفّان.
3 . او فرمانده اهل شام در جنگ صفّين و رئيس پليس شهر شام بود. همين شخص به جنازه معاويه نماز خواند; چرا كه يزيد در آن زمان براى عياشى و تفريح به خارج شهر رفته بود. ضحّاك بن قيس شهر را بعد از معاويه به خوبى كنترل كرد تا يزيد برگردد، او از نزديك ترين افراد به خاندان معاويه بود.
4 . اُمّ حكم خواهر معاويه و دختر ابوسفيان است; همان كسى است كه طبق روايتى، امام صادق عليه السلامهمواره بعد از نماز، او و جمعى ديگر را لعن مى كردند.
5 . نعمان از دشمنان سرسخت اهل بيت عليهم السلام است. او پسر بشير است و بشير كسى است كه در ماجراى سقيفه بنى ساعده بين انصار اختلاف انداخت و از ابوبكر طرفدارى كرد.
نعمان از جمله كسانى است كه قبل از حادثه كربلا و بعد از آن يعنى بردن اسيران به شام در تمام مراحل همراه يزيد بود. نقش او در جريان حضرت مسلم عليه السلام و حضرت سيّدالشهداء عليه السلام را به زودى بيان خواهيم كرد.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com