آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) گزیده ناگفته هایی از حقایق عاشورا

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
حادثه عاشورا در گذر تاریخ
چكيده ديدگاه ها
پس از آن چه بيان شد، خلاصه مطالب آنان چنين است:
يكم: حكومت يزيد، شرعى و الهى بوده است.
دوم: ناسزا گفتن به معاويه و حتى گمان بد بر او نارواست.
ابن خلدون در اين باره مى نويسد:
از گمان بد نسبت به معاويه بپرهيزيد، همانا عدالت او بيشتر از اين حرف ها است و مرتبه اش بسيار بالاست.1
سوم: هر گونه خدشه به حاكميت يزيد، خدشه به معاويه، صحابه و در رأس آنان «شيخ الصحابه عبداللّه بن عمر» است، فردى كه خلافت يزيد را پذيرفت و با او بيعت نمود و علاوه بر آن بر خود و فرزندان و يارانش، مخالفت با يزيد را حرام كرد و نخستين صحابى بود كه حكومت و خلافت يزيد به او مستند شد و قوام پيدا كرد.
چهارم: سيدالشهداء عليه السلام عليه حكومت حق قيام كرد و خروج نمود و او خارجى است.
پنجم: همه كسانى كه در ماجراى به شهادت رساندن حضرت سيدالشهداء عليه السلام شركت نموده اند، بنا به فرمان رسول اللّه صلى اللّه عليه وآله بوده و در راستاى پيروى و اطاعت از پيامبر صلى اللّه عليه وآله اين كار را انجام داده اند! ـ پناه مى بريم به خدا از اين كلماتى كه گفتار و نوشتنش دشوار است ـ مى پرسيم مگر پيامبر صلى اللّه عليه وآله در اين باره چه فرموده اند؟
در جواب مى گويند: پيامبر صلى اللّه عليه وآله فرمود: «اگر امّت من متّحد بودند و فردى موجب تفرقه بين امت شد، او را به قتل برسانيد، هر كه مى خواهد باشد».2
و چون حسين بن على بر عليه حكومت حقّه يزيد!! قيام كرده، پس واجب القتل است و از طرفى نه تنها، قاتلان او گناه نكرده اند; بلكه به دستور پيامبر صلى اللّه عليه وآله عمل كرده و مستحق اجر و ثواب نيز هستند!
آرى آنان در پى چنين اعتقادى، ما را خطاب و سرزنش مى كنند و مى گويند: چرا بر كسى كه قتل او واجب بوده، اقامه عزا مى كنيد؟ پس ما با شما مبارزه مى كنيم و اين مراسم را از بين مى بريم و حتى اگر بتوانيم شما اقامه كنندگان عزا بر حسين بن على عليهما السلام را هم نابود مى كنيم.


1 . تاريخ ابن خلدون: 1 / 212.
2 . صحيح مسلم: 6 / 22، مسند احمد: 4 / 261 و 341 و منابع ديگر.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com