آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) با پیشوایان هدایتگر (ج 1)

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش دوم: سلام‌هایی از روی معرفت
زبدگان فرستادگان
وَصَفْوَةَ الْمُرْسَلينَ;
و (سلام بر شما) اى برگزيده فرستادگان.
ائمّه عليهم السلام برگزيدگان پيامبران هستند. واژه «صفوة» با فتح، كسر و ضمِّ حرف «ص» خوانده مى شود. «صفوة» از نظر لغوى به معناى خلاصه و زبده است. براى مثال: چون از چيزى مثل روغن و حبوبات، آشغال ها و ساير اشيا اجنبى را جدا مى كنند و دور مى ريزند به آن زبده و خالص مى گويند.
اهل بيت عليهم السلام زبده و خلاصه مرسلين هستند; يعنى اگر بخواهيم كمالات، حالات، صفات، مقامات، فضايل و مناقب انبياى مرسل را در يك جا گرد آوريم، آن جا ائمّه عليهم السلام هستند.
به عبارت ديگر، همه شئونات آن ها در ائمّه عليهم السلام جمع و خلاصه است، نه فقط چنين است; بلكه آن چه در ائمّه وجود دارد، در اعلا مرتبه آن صفات و حالات است.
به نظر مى رسد اضافه واژه «صفوه» به واژه «مرسلين» اشاره به نكته اى باشد كه همان گونه كه پيامبران مرسل موظف و مكلّف بوده اند و رسالت داشته اند كه مردم را به آن حالات، صفات و جهات معنوى فراخوانند، چنين رسالتى پس از آنان به عهده ائمّه اطهار گذاشته شده است. بنابراين ائمّه عليهم السلام هم داراى حالات انبياى مرسلند و هم داراى رسالت آنان.
اين كه ائمه عليهم السلام «سلالة النبيّين» و «صفوة المرسلين» هستند، واقعيتى است كه هم، زندگى آنان حكايت از اين جهت دارد و هم احاديث نبوى به ويژه روايات اهل سنّت، و با عنايت به اين كه ائمّه عليهم السلام در همه عوالم و حالات همراه رسول اللّه صلى اللّه عليه وآله بوده اند.
اينك يك حديث در اين باره مى آوريم و در بحث هاى ديگر، شمارى ديگر از اين احاديث خواهد آمد. حضرت رسول اللّه صلى اللّه عليه وآله مى فرمايند:
إنّ اللّه خلق الخلق، فجعلني من خير فرقهم وخير الفريقين، ثمّ خيّر القبائل، فجعلني من خير القبيلة، ثمّ خيّر البيوت فجعلني من خير بيوتهم. فأنا خيرهم نفساً وخيرهم بيتاً;1
همانا خداوند مخلوق را آفريد، آن گاه مرا از بهترين فرقه هاى آنان قرار داد و پس از آن بهترين قبايل را انتخاب كرد و مرا از بهترين قبيله ها قرار داد، سپس بهترين خانه ها را انتخاب كرد و مرا از بهترين خانه ها برگزيد; از اين رو من بهترين اشخاص و خاندان من برترين خاندان هاست.


1. سنن ترمذى: 5 / 243.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com