آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) با پیشوایان هدایتگر (ج 1)

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش دوم: سلام‌هایی از روی معرفت
بنيان هاى كرامت و بزرگوارى
وَاُصولَ الْكَرَمِ;
و (سلام بر شما) اى بنيان هاى كرامت و بزرگوارى.
ائمّه عليهم السلام اصول و ريشه هاى كرم و بزرگوارى هستند. واژه «اصول» جمع «اصل» است كه گاهى به معناى ريشه آمده است، مانند جذور كه جمع جذر مى باشد. مى گويند اصل اين درخت كجاست; يعنى ريشه آن در كجاست. به عبارت ديگر، ائمّه عليهم السلام ريشه كرم هستند، آن سانى كه برگ هاى درخت بر ريشه هاى آن متفرّع هستند.
و از همين روست كه مى گويند: اصول دين و فروع دين; چرا كه اصل يعنى «ما يبنى عليه الشيء» يا «ما يتفرّع منه الشيء» كه بنابراين، اصول دين همان مبانى اصلى در دين است كه همه احكام شرعى از حلال و حرام و طهارت و نجاست و آداب و سنن و ساير تكاليف عملى بر آن اصول متفرّع هستند; از اين رو «اصل» را در محلّ اجتماع نيز مى توان به كار برد; چرا كه همه فروع در يك جا جمع مى شوند.
گاهى واژه «اصل» به صورت اطلاق بيان مى شود و از آن مجمع فروع يا محل اجتماع اراده مى شود. مى گويند: زيد، عمر و خالد از يك اصل هستند و به يك اصل برمى گردند كه همان جدّ اعلاى آنان و محل اجتماع انساب آنان است.
گاهى واژه «اصل» به معناى منشأ و محل نشو به كار مى رود. مى گويند: اصل اين رودخانه كجاست؟ اصل اين رودخانه فلان چشمه است.
روشن است كه اين معانى با هم در بعضى خصوصيات فرق دارند.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com