بعضی افراد معتقدند که اولی و دومی چه بسا تنها بعد از شهادت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دچار انحراف شده اند و مطالبی را در تایید آن نقل می کنند، نظر شما چیست؟

پرسش
بعضی افراد معتقدند که اولی و دومی (لعنت الله علیهما) چه بسا تنها بعد از شهادت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دچار انحراف شده اند و در تایید این موضع به دو مطلب اشاره میکنند : 1-در واقعه خیبر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) پرچم را ابتدا به آن دو دادند ولی کسی اعتراض نکرد که این دو لایق این امر نیستند و از طرفی دادن پرچم و ماموریت به آنها در خیبر بیانگر آن است که آنها از نظر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) صلاحیت داشتند که پرچم به آنها داده شد ولی موفق به فتح نشدند و این دلیلی بر عدم صلاحیت آنها نمیشود 2-در ماجرای ترور پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، ایشان منافقین را به حذیفه معرفی فرموده و دستور دادند آنان را به کسی معرفی ننماید حال اگر حذیفه آنها را معرفی کرده باشد پس خلاف دستور پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) عمل نموده و وثاقت او مورد اشکال قرار میگیرد و اگر حذیفه آنان را به کسی معرفی نکرده پس منافقین چگونه شناسایی شده اند؟ آیا این مطالب و چنین نتیجه گیری از آنها درست است؟ با تشکر فراوان التماس دعا
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
در این موضوع دو نظر هست، یکی اینکه اینها اصلاً ایمان نیاورده بودند. دوم اینکه: این ها بعد از حضرت منحرف شدند. امّا دادن پرچم، گفته می شود به جهت انکشاف عدم لیاقت آن ها بوده، مثل ابلاغ آیات سوره برائت. و امّا داستان ترور، اسامی آن اشخاص معلوم است، و بعضی از بزرگان اهل سنت چون حافظ ابن حزم اندلسی نیز روایت کرده. ولی کافی است که بدانیم صدیقه طاهره در خطبه خود خطاب به آنان فرمودند «ظهرت فيكم حسيكة النفاق» و این دلیل است بر قول اوّل.
موفق باشید
6992
مطرح شده توسط: ح.ا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *