در چه صورت شرایط و اجازه ی ورود به بحث و مناظره و دفاع از حریم اهل بیت (علیهم السلام) در مقابل افراد در چت روم و در گود خودشان را داریم؟ حکم ایجاد چت روم های شیعی برای دفاع از حریم ولایت چیست و به چه شکل جایز است ؟ حکم حضور در این چت روم های شیعی موجود به چه شکل است و چه شرایطی دارد ؟

پرسش
سلام خداقوت! بنده چند وقتیست که از مسنجر نیمباز برای روابط کاری با فروشگاه های همکار خودم استفاده میکنم، در خلال این استفاده با چت روم های این مسنجر آشنا شدم و اندکی بعد با جستجوی عبارات اسلام و قرآن به چت روم هایی برخوردم که به نام اسلام، قرآن، رسول خدا، سنت نبوی و توحید و اینجور کلید واژه های زیبا و مقدس مزین بود اما وارد که میشدم با عده ای وهابی مسلک و یا اهل سنت تندرو برخورد میکردم که دائما در حال نقد عقاید شیعه بودند، اول برام سخت بود و در مقابل شبهات حیرت زده شدم و بعد با تحقیق به پاسخ برخی شبهات رسیدم، اگر چه به همین پاسخ ها هم شبهه وارد میکردند و در طول این مدت با روابطی که با اهالی این چت روم ها داشتم متوجه شدم که فعالیت های بسیار سازمان یافته ای دارند و از طرف مدارس دینی اهل سنت مشغول به فعالیت منظم تبلیغی در فضای مجازی نیمباز هستند ، بعد از مدتی که توی این روم ها شبهات رو میشنیدم و دنبال جواب میگشتم با چت روم های شیعی مواجه شدم ، قبلا فکر نمیکردم چت روم های مذهبی شیعی هم باشن اما خب به هرحال تا جایی که متوجه شدم این چت روم ها معمولا توسط جوانان دانشجو و گاها بسیجی ساخته شده و علما، شرکتی ندارند در این امر در صورتی که در چت روم های وهابیون و اهل سنت متوجه شدم علمای تحصیل کرده در علوم مذهبی خودشون هستند که اینقدر زیرکانه و حساب شده ذهن جوانان رو با شبهاتی که حتی برای جوابهایشان هم شبهه ساخته اند به چالش میکشاندند، اما بالاخره متوجه شدم که کلک های کثیف تری هم میزنند و از راه های دیگری هم سعی میکنند جوانان را به دام بیاندازند و چه دروغ ها و خودم تا چند قدمی یک دام کثیفشان رفتم و به یاری خدا نجات پیدا کردم، الان چند وقتی است رابطه ام را با این چت روم ها قطع کردم چند سوال ؟: 1. هرچند زودتر باید میپرسیدم اما خب جلوی ضرر را از هرجا بگیری … ، حکم ورود به این چت روم ها و گوش دادن به مطالب ارائه شده به چه شکل هست ؟ 2. در چه صورت شرایط و اجازه ی ورود به بحث و مناظره و دفاع از حریم اهل بیت (علیهم السلام) در مقابل این افراد و در گود خودشان را داریم؟ 3. حکم ایجاد چت روم های شیعی برای دفاع از حریم ولایت چیست و به چه شکل جایز است ؟ 4.حکم حضور در این چت روم های شیعی موجود به چه شکل است و چه شرایطی دارد ؟ 5. آیا نباید از طرف علما چت روم هایی برای پاسخگویی و ارشاد و بالابردن سطح دانایی جوانان ایجاد شود ؟ به نظرتان رویکرد ما در مقابل ابزار های ارتباطی جدید صحیح است ؟ آیا چاره فقط فیلترینگ است ؟ آیا ما نباید از همه ی راه های ارتباطی موجود برای تبلیغ راه خود استفاده کنیم ؟ چرا ما در مقابل نسل های جدید ارتباطات به جای مبارزه و رویارویی راه فرار را پیش گرفته ایم ؟ آیا روزنامه و کتاب و سخنرانی و … برای جوانان امروز کافی است؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
پر واضح است که اگر سربازی که هنوز تعلیم نیافته وارد میدان مبارزه شود شکست می خورد و کشورش را بر باد می دهد، شما باید مجهّز شوید آنگاه وارد بشوید. مذهب شیعی آنقدر قوی است که احدی نمی تواند غلبه پیدا کند ولی باید مجهّز به جمیع ابزار کار بود. و باید به وسیله ای این مذهب را ترویج کرد، وهّابی ها حرف تازه ای ندارند و تمام شبهات آن ها پاسخ داده شده، بلکه آن ها از شبهات و سؤالات ما عاجز هستند و پاسخ ندارند. با جوانان شیعی فعّال دلسوز آشنا شوید و با آن ها همکاری کنید و ما هم در خدمت حاضریم.
7387-1
مطرح شده توسط: محمد فرشیدور