اگر تبعیت از سنت و کتاب در اقامه شعائر اظهار مصیبت حکم نمیکرد ما به یاد داستان عاشورا لباس شادی می پوشیدیم و به تبریک نعمت عظمای شهادت که نصیب آن شهدای راه حق گشته است شادی ها میکردیم. به این مطلب چه جوابی بدهم؟

پرسش
بسم الله الرحمن الرحیم سلامٌ علیکم و رحمة الله شخصی به منظور جلوگیری از شعائر حسینی عزاداری و لعن قتلۀ سیدالشهداء شبهه ای انداخت با این جملات ( ما در اقوالی از علمای بزرگ شیعه این مطلب را داریم علی بن موسی معروف به سید بن طاووس پس از نقل این دو بیت از سید مرتضی علم الهدی با این ترجمه(بدن های شهدای کربلا در مقابل آفتاب سوزان افتاده و ارواح آنان در همسایگی و بارگاه خداوندی مورد پذیرش و نوازش بود گویی آنانکه تصمیم به وارد ساختن ضرر به آن شهدا گرفتند به آنان نفع رسانیدند و کشندگانشان آنان را زنده نمودند)می گوید:اگر تبعیت از سنت و کتاب در اقامه شعائر اظهار مصیبت حکم نمیکرد ما به یاد داستان عاشورا لباس شادی می پوشیدیم و به تبریک نعمت عظمای شهادت که نصیب آن شهدای راه حق گشته است شادی ها میکردیم.و همچنین ابوالفرج اصفهانی در مقاتل الطالبین ص 13 از پیامبر نقل میکند که ایشان نحوه شهادت جعفر طیار و عبدالله بن رواحه را برای اصحاب نقل می کند ناگهان اصحاب گریه می کنند و پیامبر میفرمایند برای چه گریه میکنید؟آنها میگویند مردان با شرف و فضیلت از میان ما رفتند باز پیامبر می فرمایند گریه نکنید زیرا مثل امت من باغی است که … ) چه جواب دهم حضرت آقا ؟ منت بگذارید و کمک کنید تشکر یا علی
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
بر مصیبت سید الشهداء (علیه السلام) پیغمبر اکرم و همه ائمه اطهار (علیهم السلام) گریسته‌اند، ائمه ما مجالس عزا به پا کرده‌اند و چقدر امر فرموده‌اند به عزاداری سیدالشهدا، و برای این جهت اجر وارد شده، کسانی که این حرفها را می‌زنند آیا از این همه روایات بی‌خبرند؟ یا خدای نکرده غرض دیگری دارند؟
8865
مطرح شده توسط: ستار برادران سیرجانی