اگر آقام مهدی (عج) بخواهد همین جمعه آینده قیام کند! از کجا بداند منی که میگویم عشق او را دارم، و دعایش را میخوانم که بیا، دروغ نمیگویم؟ از کجا مطمئن باشد که منم مثل مردم کوفه بی وفایی نمیکنم و بین (مکه) بنی امیه و ابوسفیان‌های زمانه تنهایش نمیگذارم؟

پرسش
بسمه تعالی خدایا، سلام و درود مرا بر محمد و پیروانش برسان. چند تا سوال برایم پیش آمده و عقل ناقصم چند تا جواب برایش آورده. می‌خواستم به شما عرض کنم تا مبادا دچار انحراف شوم. اگر آقام مهدی (عج) بخواهد همین جمعه آینده قیام کند! از کجا بداند منی که میگویم عشق او را دارم، و دعایش را میخوانم که بیا، دروغ نمیگویم؟ از کجا مطمئن باشد که منم مثل مردم کوفه بی وفایی نمیکنم و بین (مکه) بنی امیه و ابوسفیان‌های زمانه تنهایش نمیگذارم؟ مگر شما نمی گوید مردم کوفه خودشان برای امام حسین نامه نوشتند. دلیلشان چه بود که پشت نماینده حسین (مسلم) را خالی گذاشتند؟ دلیل سکوت سلیمان‌ها چه بود؛ اصول دین را نمی دانستند یا فروعش را؟ راستی من از کجا مطمئن باشم که خودشه؟؟؟ همیشه برایم جای سوال بود؟ چرا زمانیکه پیامبران مردم را به سوی حق دعوت میکردن و مردم نمیپذیرفتند؛ ائمه خدا دل‌گیر و ناراحت میشدند وخدای بزرگ میفرمود! ای رسولان غمگین نباشید من اگر می خواستم همه ی انسانها را مومن می آفریدم. شما بهتر میدانید خداوند به انسان قدرت انتخاب داده فکر کنم منظورم را رساندم! خداوند هنوز فرصت جبران داده. ایمیل‌تان را نیافتم تا بخشی از اصراف کاری که نسل ما دارد مرتکب میشود و همه ی ما این گناهان کبیره را برای خودمان توجیه کردیم. مخصوصا ما عموم جامعه فکر می کنیم آقا مهدی بیایید معجزه میشود و سیرت ما را پاک وعرفانی میشود. شاید هم من اشتباه میکنم؟ خداوند هم عدلش را کنار می گذارد و همه ی انسان ها (مخصوصا ما شیعیان) را به مقام قربش راه می دهد؟
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
بسمه تعالی
السلام علیکم
امام علیه السلام از حقائق امور و احوال مردم باخبر است، ما باید خودمان اصلاح کنیم و در دعا صداقت داشته باشیم تا لیاقت پیدا کنیم،
موفق باشید