تحت بخش: شبهاتشبهات

واعظی در کرسی خطابه چنین ادعا کرد :
"پس از شهادت امام حسین – علیه السلام- تمامی امامان تا قبل از حضرت مهدی – علیه السلام – بدون استثناء با خلفای زمان خود از روی تقیه "بیعت" کردند. برای نمونه امام سجاد – علیه السلام- پس از واقعه عاشورا و سفر به شام و بعد از ماجرای خطبه حضرت در مجلس یزید، با شخص یزید بیعت کردند و بعد از آن به مدینه بازگشتند! نمونه دیگر امام صادق – علیه السلام- که هم عصر با چند خلیفه بودند و با همه آنها بیعت کردند. امام کاظم – علیه السلام – نیز با هارون بیعت کردند! و خلاصه به غیر از امام زمان – علیه السلام- که طبق روایتی از امام حسن مجتبی – علیه السلام- بیعت هیچ طاغوتی را بر گردن ندارند ( أَ مَا عَلِمْتُمْ أَنَّهُ مَا مِنَّا أَحَدٌ إِلَّا وَ يَقَعُ‏ فِي‏ عُنُقِهِ‏ بَيْعَةٌ لِطَاغِيَةِ زَمَانِهِ‏ إِلَّا الْقَائِمُ الَّذِي يُصَلِّي رُوحُ اللَّهِ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ ع خَلْفَهُ )، همگی امامان با خلفای زمان خود بیعت کردند "
اضافه می گردد پس از گفت و گو با واعظ، مشخص گردید منظور وی از بیعت، دقیقا همان بیعت یدی از طریق دست فشردن می باشد، نه فقط سکوت و عدم اقدام به نهضت و امتناع از قیام برعلیه دستگاه خلافت جائر)
آیا اساسا چنین ادعایی بر اساس شواهد تاریخی صحت دارد؟ و آیا مشخصا امام سجاد – علیه السلام- بعد از واقعه عاشورا با یزید بیعت کردند؟!؟
سلامت و توفیقات روزافزون معظم له را از درگاه خداوند مسئلت می نمایم
با نهایت سپاس و امتنان

بسمه تعالی
السلام علیکم
هنوز دلیلی یا شاهدی معتبر بر مدّعای مذکور ندیده ایم.
7784
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله