جستجو

یکی ازشغلهای قدیمی که با شکل گیری پول های رایج درهرکشوربوجود آمد کار"صرافی" یا مبادلات ارزاست. اساس کسب سوددراین شغل تغییرارزش واحدپول هرکشورنسبت به کشوردیگراست.به عنوان مثال فردی چنین تحلیل می کند که ارزش 1000 تومان دراین لحظه معادل 2 دلاراست ولی درماه آینده احتمالا 1000تومان معادل 1دلارخواهدشد،لذا امروزمی آید و1000تومان خودرابه دلارتبدیل میکندو2دلار میگیرد،ماه آینده پیش بینی اوصحیح می شود و هردلار را معادل 1000تومان می فروشد و نهایتا 1000 تومان سود می کند.این معاملات میتواند باضررهم همراه شودبه این ترتیب که اگر پیش بینی وتحلیل این فرد اشتباه باشد ویک ماه بعد 1000 تومان او معادل 3دلاربشود،اگراین فرددرابتدای ماه تبدیل ارزانجام داده باشد یعنی 1000 تومان داده باشد و 2دلارخریده باشد،در انتهای ماه با فروختن این 2دلار پولی کمتراز 1000تومان خواهد گرفت ولذاضرر میکند. این نوع معاملات ارز امروزه شکل جدیدی به خودگرفته و سوال بنده درصحت وشرعی بودن معاملات امروزی است که نحوه آنراشرح میدهم:
یک طرف معامله دراین کار"کارگزار" است. کارگزار واسطه بین شخص معامله گر و بازار جهانی است و تقريبآ همانند يک کارگزار بورس عمل مي کند که این بازار جهانی ارزبه صورت شبکه اینترنتی بین بانکهای عمده وبزرگ دنیا است. به طور کلی معامله گری در بازار ارز از طریق ارتباط مستقیم با بازار امکان پذیر نمی باشد و نیاز به یک واسطه دارد براي اينكه در اين بازار بتوانيم فعاليت داشته باشيم بايد از طريق شركتهايي كه اصطلاحا کارگزار یا بروكر ناميده ميشوند معاملات را انجام دهيم . بروکرها شرکتهای واسطه ای هستند که سفارشات ما را از طریق بانکها انجام میدهند .
کارگزارها دارای سرمایه زیادی نزد بانکهای معتبر جهانی به عنوان اعتبار می باشند که این سرمایه میتواند از مشتریان یا همان معامله گران جزء تامین شده باشد. نوع کارگزارها غیرایرانی وغیرمسلمان هستند.
طرف دوم،شخص معامله گر می باشد که درخواست های معاملاتی خودرا از طریق اینترنت به کارگزار اعلام میکند. شخص معامله گر می تواند از هرکشوری و با هرمذهبی باشد.
نحوه انجام معامله به این صورت است که ابتدا فرد می آید و مبلغی را به عنوان اعتبارخوددراختیار کارگزارمی گذارد(مثلا500 دلار). نوع کارگزارها به مشتریان خود یک اعتباراضافی می دهند مثلا تا 100برابرسرمایه اولیه شخص به او اجازه معامله می دهند.این اعتباراضافی قابل برداشت توسط شخص نیست ولی هرسود یا ضرری که با این اعتبار حاصل شود فقط متوجه شخص معامله گراست.فردمعامله گرمختاراست که ازاین اعتبار اضافی استفاده بکند یانکند وبرای استفاده کردن از این اعتبار لازم نیست مبلغ اضافی پرداخت کند. پس ازافتتاح حساب،کارگزار یک نرم افزار معاملاتی کامپیوتری دراختیارشخص معامله گر می گذارد و توسط این نرم افزار قیمت های لحظه ای ارزهای مختلف دنیا را (ارزش جفت ارزهای مختلف نسبت به هم را) دراختیارمشتری می گذارد وشخص می تواند توسط این نرم افزار درخواستهای معاملاتی خودرا به کارگزار اعلام کند. شخص می تواند به ازای اعتباری که نزد کارگزار دارد درخواست معامله هر جفت ارزی را بدهد مثلا پوند را با دلار بخرد، یا یورو را با فرانک بخرد و... .حال به عنوان مثال فرد تصمیم می گیرد100دلار را تبدیل به یورو کندبه امیداینکه درآینده باتبدیل معکوس یورو به دلارسودکند. کلیه معاملات دوقسمت دارد : قسمت اول تبدیل ارز اول به دوم و قسمت دوم شامل تبدیل ارز دوم به اول است که نهایتا منجربه سود یا ضرر میشود. اگر فرد معامله گر ازاعتباراضافی کارگزاراستفاده کند ومعامله ای انجام دهد سود و زیان حاصله فقط برای شخص معامله گر است. اگر قبل ازاینکه تبدیل دوم ارز انجام شود، معامله فرد معامله گر وارد ضرر شود،یعنی ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر شروع به کاهش کند،کارگزار طبق قراردادقبلی این حق راداردکه تاجایی به معامله اجازه ضرر بدهد که به به اعتبار خودکارگزار ضرری وارد نشود. مثلا اگر فردیکه 500 دلاراعتبار اولیه دارد وکارگزارهم به او تا 100برابر اجازه معامله داده است(یعنی 50000 دلار اعتبار) اگر در معامله ای وارد شود و تبدیل اولیه یک ارز به ارز دیگر صورت بگیرد وبعدازآن معامله وارد ضررشود،کارگزارتاجایی به ضرراجازه پیشروی میدهد که به اعتبار خودش ضرری وارد نشود، یعنی از پیش به معامله گر می گوید که درصورت رفتن معامله درضرر، چنانچه این ضرر ازمرز 80درصد سرمایه اولیه شما بیشتر شود من معامله را می بندم، یعنی بلافاصله تبدیل دوم ارز توسط کارگزارصورت میگیرد وضرر به وجودآمده ازاعتبار 500 دلاری فرد کسر میگردد. البته شخص معامله گر می توانددرهرجایی قبل ازاین که معامله توسط کارگزاربسته شود، درخواست بسته شدن یا به عبارتی تبدیل دوم ارز را بدهد وباضرر کمتری از بازارخارج شود. چنانچه معامله وارد سود شود، کارگزار به سود اجازه پیشروی می دهد و هرمقدار سود حاصل شود به حساب معامله گر واریز می شود.کلیه این درخواستهای تبدیل ارز (انجام معامله) به صورت اینترنتی انجام و ثبت می شود. کارگزار به ازای انجام هردرخواست معاملاتی مبلغی به عنوان کارمزد دریافت میکند. بعضی کارگزارها به ازای بازماندن سفارشات معامله گر درهرشب(قبل از تبدیل ارز دوم به اول،معامله باز محسوب می شود) مبلغی را به عنوان سود شبانه از معامله گر دریافت یا به او پرداخت می کنند واین مبلغ براساس بهره بانکی ارزهای مختلف نسبت به هم محاسبه می شود که می تواند مثبت یا منفی باشد.
هرکارگزاربعداز دریافت سفارش مشتریان خود چند کار می تواند انجام دهد. یکی اینکه می تواند برآیند سفارشات مشتریان را به بانک بالادست ارجا دهد. یا می تواند تک تک سفارشات را مستقیم به بانک ارجا دهد یا... . ولی در هر صورت و در ابتدا معامله بین شخص معامله گر و کارگزار انجام می گیرد.
نکته پایانی اینکه افراد مختلف با نیت سود بردن وارد معاملات ارز می شوند ولی همیشه همه سود نمی کنند چون همیشه هم خریدار هست وهم فروشنده و نمیشود همزمان هردو سود ببرند.
خواهشمند است بفرمایید آیا ورود درچنین معاملاتی جایز است یا خیر؟ درصورت اشکال داشتن لطفا علت را توضیح دهید
با تشکر، التماس دعا

تعداد بازدید: 5447    مطرح شده توسط: محسن . ن  محسن . ن
پاسخ
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله

بسمه تعالی
السلام علیکم
ادلّه صحت معاملات چنین معامله را شامل نمی شود.
6519چاپ نمای پرینت
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله
نصب تولبار سايت


کاربرانکاربران
Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com