تحت بخش: شبهاتشبهات

می‌گویید: مراد پیامبر از کلمه مولی در غدیر خم یعنی خلیفه! پس چرا هیچیک از امراء و خلفای عرب، قبل و بعد از پیامبر اسلام از این کلمه برای معرفی جانشین خودشان استفاده نکرده اند؟ و اگر یک کلمه به خودی خود می‌تواند شامل معنایی شود پس نقش کلمه در جمله چه می‌شود؟ مثلا: بیشتر مردم از کلمه شیر، معنای شیر مایع خوردنی را بفهمند آیا این دلیل می‌شود که در عبارت زیر، شیر، همین معنا را داشته باشد: شیر درنده جنگل! پس معنای مولی را باید در جمله پیامبر فهمید و پیامبر هم در انتها فرموده اند: خدایا دوست داشته باش هر که علی را دوست دارد، پس معنای مولی دوستی با علی و آقایی و سروری معنوی علی است و نه خلافت منصوص من عندالله!
– آیه خمس: می‌گویید کلمه (غَنِمْتُم) اعم از استفتم (منافع مالی) است پس چرا آیات قبل و بعد مربوط به جنگ است؟ و چرا پیامبر اسلام و حضرت علی و خلفای بعدی (بنی امیه و بنی عباس) از مردم، خمس منافع مال را نمی‌گرفته اند؟ و چرا تعداد زیادی از علمای شیعه در ابتدا مخالف این قضیه بوده اند؟ و چرا در من لایحضره الفقیه که از کتب اربعه و اصلی شیعه است این حدیث آمده: قال‌الصادق: لیس‌ الخمس إلا فی‌الغنائم خاصه، یعنی خمس نیست مگر در غنایم.

بسمه تعالی
السلام علیکم
نگفته‌ایم (مولی) به معنای (خلیفه) است، بلکه به معنای (اولی) است که در قرآن مجید و حدیث صحیح آمده، به کتاب اینجانب در حدیث غدیر مراجعه شود.
و راجع به آیه خمس گفته‌ایم که در لغت «غنیمت» بر مطلق دارائی صدق می‌کند و این‌ها حرف تازه‌ای نیستند و هر کدام در جای خود مفصلاً بیان شده.
9464
آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله