سرآغاز

سلسله پژوهش هاى اعتقادى 38
پيشوايان معصوم عليهم السلام
پژوهشى كوتاه در زندگى پيشوايان معصوم عليهم السلام
جلد يكم
اميرمؤمنان على عليه السلام
امام حسن و امام حسين عليه السلام

آيت الله سيد على حسينى ميلانى

سرآغاز
... آخرين و كامل ترين دين الاهى با بعثت خاتم الانبياء، حضرت محمّد مصطفى صلّى الله عليه وآله به جهانيان عرضه شد و آئين و رسالت پيام رسانان الاهى با نبوّت آن حضرت پايان پذيرفت.
دين اسلام در شهر مكّه شكوفا شد و پس از بيست و سه سال زحمات طاقت فرساى رسول خدا صلّى الله عليه وآله و جمعى از ياران باوفايش، تمامى جزيرة العرب را فرا گرفت.
ادامه اين راه الاهى در هجدهم ذى الحجّه، در غدير خم و به صورت علنى، از جانب خداى منّان به نخستين رادمرد عالم اسلام پس از پيامبر خدا صلّى الله عليه وآله يعنى امير مؤمنان على عليه السلام سپرده شد.
در اين روز، با اعلان ولايت و جانشينى حضرت على عليه السلام، نعمت الاهى تمام و دين اسلام تكميل و سپس به عنوان تنها دينِ مورد پسند حضرت حق اعلام گرديد. اين چنين شد كه كفرورزان و مشركان از نابودى دين اسلام مأيوس گشتند.
ديرى نپاييد كه برخى اطرافيان پيامبر صلّى الله عليه وآله، ـ با توطئه هايى از پيش مهيّا شده ـ مسير هدايت و راهبرى را پس از رحلت پيامبر خدا صلّى الله عليه وآله منحرف ساختند، دروازه مدينه علم را بستند و مسلمانان را در تحيّر و سردرگمى قرار دادند. آنان از همان آغازين روزهاى حكومتشان، با منع كتابت احاديث نبوى، جعل احاديث، القاى شبهات و تدليس و تلبيس هاى شيطانى، حقايق اسلام را ـ كه همچون آفتاب جهان تاب بود ـ پشت ابرهاى سياه شكّ و ترديد قرار دادند.
بديهى است كه على رغم همه توطئه ها، حقايق اسلام و سخنان دُرَرْبار پيامبر خدا صلّى الله عليه وآله، توسّط امير مؤمنان على عليه السلام، اوصياى آن بزرگوار عليهم السلام و جمعى از اصحاب و ياران باوفا، در طول تاريخ جارى شده و در هر برهه اى از زمان، به نوعى جلوه نموده است. آنان با بيان حقايق، دودلى ها، شبهه ها و پندارهاى واهى شياطين و دشمنان اسلام را پاسخ داده و حقيقت را براى همگان آشكار ساخته اند.
در اين راستا، نام سپيده باورانى همچون شيخ مفيد، سيّد مرتضى، شيخ طوسى، خواجه نصير، علاّمه حلّى، قاضى نورالله، مير حامد حسين، سيّد شرف الدين، امينى و... همچون ستارگانى پرفروز مى درخشد; چرا كه اينان در مسير دفاع از حقايق اسلامى و تبيين واقعيّات مكتب اهل بيت عليهم السلام، با زبان و قلم، به بررسى و پاسخ گويى شبهات پرداخته اند... .
و در دوران ما، يكى از دانشمندان و انديشمندانى كه با قلمى شيوا و بيانى رَسا به تبيين حقايق تابناك دين مبين اسلام و دفاع عالمانه از حريم امامت و ولايت امير مؤمنان على عليه السلام پرداخته است، پژوهشگر والامقام حضرت آيت الله سيّد على حسينى ميلانى، مى باشد.
مركز حقايق اسلامى، افتخار دارد كه احياى آثار پُربار و گران سنگ آن محقّق نستوه را در دستور كار خود قرار داده و با تحقيق، ترجمه و نشر آثار معظّمٌ له، آن ها را در اختيار دانش پژوهان، فرهيختگان و تشنگان حقايق اسلامى قرار دهد.
كتابى كه در پيش رو داريد، ترجمه يكى از آثار معظّمٌ له است كه اينك "فارسى زبانان" را با حقايق اسلامى آشنا مى سازد.
اميد است كه اين تلاش مورد خشنودى و پسند بقيّة الله الأعظم، حضرت ولىّ عصر، امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف قرار گيرد.
مركز حقايق اسلامى


بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله ربّ العالمين، والصّلاة والسلام على محمّد وآله الطاهرين، ولعنة الله على أعدائهم أجمعين من الأوّلين والآخرين.
از آثار اعتقادى ارزشمند شيعه، كتاب منهاج الكرامة في معرفة الإمامة است كه علامه حلى رحمه الله آن را به رشته تحرير درآورده اند.
ما شرح مبسوطى بر اين اثر فاخر نگاشته و در ضمن آن، به شبهه هاى مطرح شده از سوى ابن تيميه ـ در كتاب منهاج السنة ـ نيز پاسخ داده ايم.
در آن اثر درباره زندگى نامه امامان معصوم عليهم السلام سخن به ميان آمده است. ما به دليل اهميت مباحث ياد شده زندگى نامه امامان معصوم عليهم السلام را به طور جداگانه و در قالب كتابى كم حجم، به خوانندگان تقديم مى نماييم.
كتاب پيش رو نگاهى گذرا به زندگى سه امام معصوم عليهم السلام دارد:
1. اميرمؤمنان على عليه السلام
2. امام حسن عليه السلام
3. امام حسين عليه السلام
اميد آن كه بتوانيم در جهت نشر معارف حقيقى اسلام، گامى ديگر برداريم. سودمند بودن اين تلاش ها را از خداوند منّان خواستاريم.
سيد على حسينى ميلانى

پیشوایان معصوم علیهم السلام ـ جلد یکم تألیف: (آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله))

پرینت گرفته شده از: http://al-milani.com/farsi/library/lib-pg.php?booid=48&mid=230&pgid=2998