آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) نگاهی به تفسیر آیه مباهله

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش چهارم: آیه مباهله و پاسخ به شبهات مخالفان
آيه مباهله و ديدگاه ابن روزبهان
ابن روزبهان نيز درباره آيه مباركه مباهله اظهار نظر كرده است. وى مى گويد:
رويه مباهله كنندگان اين بوده كه اهل بيت و نزديكان خود را دعوت مى كردند تا لعن و نفرين، ساير افرادشان را نيز در برگيرد. از همين رو رسول خدا صلى الله عليه وآله فرزندان و زنان خود را به مباهله دعوت كرد. در اين جا منظور از «أَنفُس»، مردان است.
گويا آن حضرت مأمور بودند زنان، فرزندان و مردان بسيار نزديك خود را به مباهله ببرند. زنان همان فاطمه، فرزندان نيز حسن و حسين و منظور از مردان رسول خدا و على بودند.
در خصوص ادّعاى تساوى بين پيامبر و على عليه السلام بايد گفت: اين ادّعا كاملاً باطل است و اعتقاد به عدم تساوى، از ضروريات دين است; چرا كه هيچ يك از مسلمانان با پيامبر صلى الله عليه وآله برابر نيستند و هر كس چنين ادّعايى كند از دين خارج گشته و مرتد به شمار مى رود.
چطور مى توان كسى را در تراز پيامبرى قرار داد كه خاتم پيامبران بوده و برترين اولوالعزم به شمار مى رود در حالى كه على هيچ كدام را نداشته است؟
آرى، شكى نيست كه بر اساس اين آيه امير مؤمنان على داراى فضيلت بسيارى است، ليكن اين امر به معناى دلالت آيه بر امامت وى نيست.1


1 . ابطال الباطل، ر.ك: احقاق الحق: 3 / 62.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com