آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) جواهر الکلام فی معرفة الإمامة والإمام ـ جلد یکم

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
اصول مناظره
رعايت امانت در نقل قول ها
اقتضاى آداب اسلامى و اخلاق انسانى آن است كه فرد در نقل قول ها جانب امانت را مراعات كند و از تحريف مطالب بپرهيزد تا حقايق آشكار گردد.
گاهى ديده مى شود طرف بحث به اين اصول پايبند نيست و با تعصب و جانبدارانه بحث مى كند، از ارائه دلائلى كه بر ما حجت است امتناع و فقط به مطالب مورد قبول خود تكيه مى كند، دست به تحريف مطالب مى زند و بحث را از موضوع اصلى آن منحرف مى كند.
در اين حال نيز رعايت انصاف و پرهيز از تعصبات ضرورى است، امّا تحريفات را بايد گوشزد كرد1 و از انحراف بحث لازم است پيش گيرى نمود.


1 . براى مثال: در برخى كتاب هاى حديثى، حديث «أنا مدينة العلم وعلى بابها» به نقل از سنن الترمذي روايت شده است; (ر.ك: تاريخ الخلفاء: 1 / 150) امّا در كتاب سنن الترمذي كه در دسترس مى باشد، اين حديث موجود نيست. هم چنين از مسند احمد بن حنبل كه در دسترس مى باشد، حديث سفينه حذف شده است در صورتى كه اين حديث در منابع ديگر، به روايت از مسند احمد بن حنبل نقل شده است; (ر.ك: مشكاة المصابيح: 3 / 348، حديث 6174).

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com