آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) با پیشوایان هدایتگر (ج 1)

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش دوم: سلام‌هایی از روی معرفت
امامان دعوت گر
اَلسَّلامُ عَلَى الاَْئِمَّةِ الدُّعاةِ;
سلام بر امامان دعوت گر.
پيش تر بيان شد كه واژه «دعاة» جمع «داعى» همانند واژه «قضاة» جمع «قاضى» است.
چنان كه پيداست، «الدعاة» مطلق است و معلوم است كه تحقّق مفهوم «دعوت» به داعى و مدعوّ و مورد دعوت است، داعى ائمّه عليهم السلام هستند. اما مدعوّ همه بشر و مطلق انسان ها و مورد دعوت نيز مطلق است كه مقصود سعادت بشر در جهات مادّى و معنوى مى باشد.
ائمّه همه وظايف پيامبر اكرم صلى اللّه عليه وآله را بعد از آن حضرت به عهده داشته و همه مسئوليّت ها را متحمّل شده اند. پس ناگزير همه مقامات آن حضرت را دارا هستند.
به عبارت ديگر، وجود ائمّه پس از پيامبر اكرم صلى اللّه عليه وآله امتداد و استمرار وجودشان است. وقتى خداوند متعال در وصف پيامبر اكرم صلى اللّه عليه وآله مى فرمايد:
(وَداعِيًا إِلَى اللّهِ بِإِذْنِهِ وَسِراجًا مُنيرًا);1
و تو را فراخوان به سوى خدا به فرمان او و چراغى روشنى بخش قرار داديم.
همين مقام پس از آن حضرت، براى ائمّه است. لازمه اين كه پيامبر اكرم يا امام عليه السلام فراخوان و دعوت كننده به سوى معرفت خداوند متعال و عبادت و اطاعت او باشند، اين است كه معرفتشان در حدّ اعلا باشد و بهترين بندگان خدا و اعلم افراد بشر به همه نيازمندى هاى جوامع بشرى براى سعادت به شمار روند; از اين رو وجود ائمّه عليهم السلام پس از پيامبر استمرار وجود آن حضرت است و هم چنان كه پيامبر اكرم صلى اللّه عليه وآله جامع جميع كمالات انبياى سلف و افضل خلائق من الأولين والآخرين بود، ناگزير ائمّه عليهم السلام در اعلا درجه افضليت هستند و وارث خصائص همه پيامبران خواهند بود.
در قرآن مجيد مى خوانيم كه يكى از پيامبران الهى مى فرمايد:
(يا قَوْمِ ما لي أَدْعُوكُمْ إِلَى النَّجاةِ وَتَدْعُونَني إِلَى النّارِ);2
اى قوم من! چرا من شما را به سوى نجات فرا مى خوانم، اما شما مرا به سوى آتش فرا مى خوانيد؟
و اين است لسان حال ائمّه عليهم السلام آن ها دعوت كننده به سوى خدا، نجات، رهايى، خير و بهشت و در زمان هر يك كسى يا كسانى كه داعى به سوى گمراهى بوده وجود داشته، و هميشه در طول تاريخ همين گونه بوده كه دو دعوت گر در مقابل هم بوده اند.


1. سوره احزاب (33): آيه 46.
2. سوره غافر (40): آيه 41.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com