آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)
جستجو
صفحه اصلی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتب و تألیفات آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله)کتاب‌های فارسی آیت الله سید علی حسینی میلانی (مد ظله) با پیشوایان هدایتگر (ج 1)

اندازه فونت فهرست پرینت صفحه
دیگر عناوین فصل:
بخش دوم: سلام‌هایی از روی معرفت
ديدگاه مرحوم آقاى گلپايگانى
استاد ما مرحوم آقاى گلپايگانى قدس سره در كتاب حدود در بحث «حدّ شارب الخمر» مطلب شهيد ثانى و صاحب جواهر الكلام را متعرّض شدند و قبول فرمودند.
آرى اهل بيت عليهم السلام اظهار كنندگان خواسته ها يا اوامر و نواهى خداوند متعال هستند. ما معتقديم كه آن بزرگواران تربيت شده مكتب خداوند متعال هستند و او خودش تربيت ائمّه عليهم السلام را به عهده گرفته است. پيش تر در روايتى خوانديم كه آنان مربّى و تربيت شده خداوند سبحان هستند. كسانى كه آن گاه كه به سرحدّ كمال مى رسند، روح القدس به امر خداوند متعال ملازم آن هاست و در جميع امور متوجّه آن بزرگواران است و آن ها را تسديد مى نمايد.
سپس امام عليه السلام با حرف «ثمّ» مى فرمايد:
ثمّ فوّض إليه;1
آن گاه امور را به آنان تفويض مى كند.
به چنين وجودى اذن تصرّف در كون داده مى شود كه همان ولايت تكوينى است و به چنين شخصيّتى اذن تصرّف در اموال و اَنْفس داده مى شود كه در اصطلاح، به آن ولايت تشريعى مى گويند و به چنين فردى تصرّف در احكام مى دهند كه همان ولايت بر احكام است.
مطالب ياد شده، درباره مراحل بالاى شناخت و معرفت است كه بايستى بكوشيم تا شناختمان به پيامبر اكرم صلى اللّه عليه وآله و ائمّه عليهم السلام بيشتر شود و اگر كسى در آن حد نبود و آن ظرفيّت را نداشت و نتوانست اين معنا را خوب دريابد، معذور است ولى نبايد انكار كند.


1. ر.ك: بصائر الدرجات: 405، الكافى: 1 / 265.

Flag Counter
visitors by country counter
flag counter
دهکده وب - قرية الويب - w3village.com